Atatürkçü düşüncede ulusal kimlik bilinci kavramı
National identity consciousness in Kemalist thought
- Tez No: 89783
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
İster mevcut devlet yapısı değiştirilerek, ister yeni bir devlet kurularak oluşturulan her ulus-devlet, kendi meşruiyet kaynağını sağlayacak ulusu yaratmaya çalışır. Ulusal bir kimlik yaratma süreci olan uluslaştırma, türdeş olmayan bireyleri türdeş kılma ve türdeş bir bütün içinde olduklarına inandırma çabasıdır. Amacı toplumun farklı kesimlerini, sosyal, siyasal ve kurumsal açıdan bütünleştirmek ve uyumlu hale getirmektir. Ulusal kimlik yaratmak çabası olarak uluslaştırma;“zorunlu eğitim sistemi”,“ordu ve zorunlu askerlik kurumu”,“ulusal tarih yazıcılığı”ve“siyasal katılım”gibi belli temel araçlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Ulus-devlet, uluslaştırma araçlarıyla kendi ulusunu yaratır. Böylelikle olgu, kurguya uydurulmaya çalışılır. Atatürk önderliğindeki Türk Devrimi ile sınırları belli olmayan Türk ulusçuluğunun "Misak-ı Milli içinde sınırları çizilmiş, meşruiyet kaynağını bu sınırlar içinde yaşayan Türk ulusal kimliğini edinmiş (ya da uluslaştırma süreci içinde bu kimliği kazanan) halktan alan, bir ulus-devlet yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every nation state, whether it has been established by changing the existing state structure or by founding a new state, attempts to create a nation that will provide a source for Iegitimisation. The process of creating a national identity known as nation building is an effect to homogenise the individuals that are not homogenous. The goal is to integrate the different sections of society in terms of social, political and institutional frame and to generate a harmony between them. As a process of creating national identity, nation building is realised through certain basic means such as“compulsory education system”,“national historiography”and“political participation”. Nation state create its nation thorough nation-building. Thus, there is an effort to confirm the phenomenon to the device. The Turkish Revolution under the leadership of Atatürk has delineated the vague frontiers of the Turkish nationalism according to the“National Pact”and has created a nation state that takes its source of Iegitimisation from the people has assumed (or has acquired) the Turkish national identity within these frontiers through the nation-building process.