İstanbul basınına göre 31 Mart Vak'ası
According to Istanbul press 31 March event
  1. Tez No: 294175
  2. Yazar: KAMİL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖĞRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Her geçen gün zayıflayan Osmanlı Devleti, ömrünü sürdürebilmek amacıyla Avrupalı devletlerin siyasetini yakından takip edip kendine hayat sahası bulmuştur. Fakat 1907 yılında Rusya-İngiltere ikilisinin Reval'de görüşmelerde bulunması ve burada İngiltere'nin Rusya'yı Osmanlı üzerinde serbest bırakması İttihat ve Terakki yanlılarını harekete geçirmiştir. Reval görüşmelerinin olumsuz etkisini kırmak için meşrûtiyeti ilân etmenin gerekli olduğu kanaatiyle İttihat ve Terakki yanlılarının harekete geçmesiyle ?II. Meşrûtiyet? ilân edilmiştir.Osmanlı toplumu meşrûtiyeti tam anlamıyla algılayamamıştır. Bu durum ileride çıkabilecek olası yıkıcı hareketlere ortam hazırlamıştır.İttihatçıların baskıcı tutumları muhalefeti artırmıştır. Halkın eğitim seviyesinin ileri düzeyde olmaması yüzünden dolayı da isyan kıvılcımları hızla tutuşmuştur. Rûmî takvimle 31 Mart 1325 tarihinde başlayan bu isyan hareketi Selanik'ten gelen ?Hareket Ordusu? tarafından bastırılmıştır. İsyanda parmağı olanlar kurulan Divan-ı Harb'ler vasıtasıyla yargılanmıştır. Çalışmamızda bu konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire having lost power with each passing day in order to survive followed the policy of European states closely and in this way it found a chance of life for itself. However, as a result of the fact that Russia and England had a conference in Reval in 1907 and then that England allowed Russia to take control on Ottoman, the adherents of Union and Progress (İttihat and Terakki) have took action. ?II. Constitutional Monarchy? was declared, in order to break the negative impact of Reval meetings, including as a result of the adherents of Union and Progress.The Ottoman society could not understand constitutional monarchy in the proper sense. This situation have prepared a suitable atmosphere to subversive movements likely to appear in the future.On the other hand, the repressive attitude of adherents of Union has raised opposition. Also, the because of the low educational level of Ottoman people, in 31 March 1325 (in Rumî calendar) have began a riot movement and it has been suppressed by ?the Army of Action? (Hareket Ordusu) coming from Salonika. The people related to in this riot were judged by means of military courts (Divan-ı Harb). In our studies, we worked to focus on these issues.