Birbirine benzemeyen malzemelerin kaynaklanabilirliğinin incelenmesi
An investigation of the weldability of dissimilar materials
- Tez No: 897847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Protection 600T, DP450 ve S275JR ana malzemeler için sertlik değerleri sırasıyla 526.5±10.5, 153.8±1.8 ve 162.5±5.2 olarak ölçülmüştür. Tüm kaynaklı numunelerde, kaynak bölgesinde (kaynak telinden dolayı) ve ısı etkisi altındaki bölgede (tane boyutundaki küçülmeye bağlı olarak) sertlik artışı gözlemlenmiştir. Benzer malzeme çiftlerinin impact enerji değerleri base malzeme impact enerji değerlerine yakın çıkarken, farklı malzeme çiftlerinin impact enerji değeri base malzemelere göre değişiklik göstermiştir. Ek olarak, benzer malzemelerle oluşturulan bağlantılarda eğme kuvveti ana malzemelere yakın çıkarken, farklı malzemelerle oluşturulan bağlantılarda eğme kuvvetinde azalma gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, DP450 ve S275JR malzemelerinin kaynağı verimli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Protection 600T'nin ise diğer malzemelerle kaynağı yapılmış olsa da, kaynak dayanımı mekanik özellikleri düşük olan malzeme dayanımı ile sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
For Protection 600T, DP450, and S275JR base materials, hardness values are measured as 526.5±10.5, 153.8±1.8, and 162.5±5.2, respectively. Across all welded samples, an increase in hardness is observed in the welding zone (due to the welding wire) and the heat-affected zone (due to grain size reduction). While the impact energy values of similar material pairs closely match the base material impact energy values, those of different material pairs vary compared to the base materials. Additionally, bending strength is close to that of the base materials in connections made with similar materials, while a decrease is observed in connections made with different materials. In conclusion, the welding of DP450 and S275JR materials is efficiently executed. However, the welding strength of Protection 600T, although merged with other materials, remains limited by the material's inherently lower mechanical properties.