Preseptal selülit tanılı çocuk hastaların kızılötesi termografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric patients diagnosed with preseptal cellulitis with infrared thermography
  1. Tez No: 897861
  2. Yazar: SILA ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAÇ, DR. BURCU CEYLAN CURA YAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yatarak tedavi edilen preseptal selülit tanılı çocuk hastaların etkilenmiş gözlerindeki sıcaklık değerlerini kızılötesi termografi ile günlük olarak saptamak ve bulgularımızı sağlıklı çocuklarla karşılaştırarak kızılötesi termografinin etkinliğini, bu hastalıkta ve pediatrik yaş grubunda kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prospektif olarak yürütülen bu çalışmada, preseptal selülit tanısı almış 35 çocuk hasta ve enfeksiyon bulgusu göstermeyen 70 sağlıklı çocuk yer aldı. FLIR One Pro® termal kamera ile sıcaklık ölçümleri gerçekleştirildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edilerek hasta grubunun etkilenmiş gözündeki değerler, etkilenmemiş göz ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunun ortanca yaşı 8 yıl (0,6-18 yıl), kontrol grubunun ortanca yaşı 8,4 yıldı (1,3-17,7 yıl). Hasta ve kontrol grubunun %60'ı kız, %40'ı erkekti. Preseptal selülitli hastalarda en sık görülen altta yatan nedenler ise %57,1 ile diş enfeksiyonları, %11,4 ile göz enfeksiyonları ve %14,3 ile böcek ısırığı olarak saptandı. Hastaların %45,7'si hastaneye yatmadan önce ayaktan antibiyotik almıştı. Tedavi öncesi bakılan C-reaktif protein değerlerinin %62,9'u normal aralıkta, %37,1'i ise yüksekti. Hastaların etkilenen gözünün ilk gün ortanca maksimum sıcaklık (Tmax) değeri 36°C, maksimum sıcaklıklar arası fark (ΔTmax) değeri 0,3°C, ortalama sıcaklık (Tort) değeri 35°C, ortalama sıcaklıklar arası fark (ΔTort) değeri 0,4°C ölçüldü. Kontrol grubunda Tmax değeri 32,2°C, ΔTmax ise 0,1°C, Tort değeri 31°C, ΔTort ise 0,1°C olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the temperature values in the affected eyes of inpatients with preseptal cellulitis using infrared thermography on a daily basis and to evaluate the efficacy of infrared thermography in this disease and in the pediatric age group by comparing our findings with healthy children. Materials and Methods: In this prospective study conducted at Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital, 35 pediatric patients with preseptal cellulitis and 70 healthy children without signs of infection were included. Temperature measurements were performed with a FLIR One Pro® thermal camera. The data were statistically analysed and the values in the affected eye of the patient group were compared with the unaffected eye and the control group. Results: The median age of the patient group was 8 years (0.6-18 years) and the median age of the control group was 8.4 years (1.3-17.7 years). The patient and control groups were 60% female and 40% male. The most common underlying causes of preseptal cellulitis were dental infections with 57.1%, eye infections with 11.4% and insect bites with 14.3%. 45.7% of the patients received outpatient antibiotics before hospitalization. Pre-treatment C-reactive protein values were within the normal range in 62.9% and elevated in 37.1%. The median maximum temperature (Tmax) of the affected eye on the first day was 36°C, the difference between maximum temperatures (ΔTmax) was 0.3°C, the mean temperature (Tort) was 35°C, and the difference between mean temperatures (ΔTort) was 0.4°C, while in the control group, Tmax was 32.2°C, ΔTmax was 0.1°C, Tort was 31°C, and ΔTort was 0.1°C.