4. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Dünya ve Evren konusunda yer alan kavram yanılgılarının giderilmesinde Tanılayıcı Dallanmış Ağaç tekniğiyle hazırlanan materyalin etkisi
The effect of material prepared with the Diagnostic Branched Tree technique in eliminating misconceptions about the World and the Universe in 4th grade Science and Technology course
  1. Tez No: 897862
  2. Yazar: TUĞÇE COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARABACAK ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4.Sınıf Fen ve Teknoloji dersi Yer Kabuğu ve Dünyamızın Hareketleri ünitesi Dünya ve Evren konusundaki kavram yanılgılarına, Tanılayıcı Dallanmış Ağaç tekniğine uygun hazırlanan materyalin etki durumunun ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı'na ait Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesindeki bir devlet ilkokulunda 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında sekiz hafta süren bir süreç içinde yürütülmüştür. Araştırma, 4. sınıf düzeyindeki toplam 150 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, yarı deneysel desenlerden olan ön-test son-test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma süresince araştırmacı tarafından hazırlanan kavram yanılgıları testi ve yine araştırmacı tarafından geliştirilen tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğine uygun oluşturulmuş materyal, veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Öğrenciler deney1 grubu (n=50), deney2 grubu (n=50) ve kontrol grubu (n=50) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında, kavram yanılgıları testi, tüm gruplara ön-test olarak uygulanmıştır. Kontrol grubu Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ile oluşturulan programa uygun olarak Mevcut Öğretim Yöntemi kullanılarak Dünya ve Evren konusunu işlerken, Deney1 grubu öğrencileri Dünya ve Evren konusunu tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğiyle oluşturulmuş çalışma yaprağı ile, Deney2 grubu ise aynı konuyu tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğine uygun oluşturulmuş materyal ile işlemiştir. Araştırmanın uygulaması, sekiz hafta süren bir süreçte tamamlanmış ve ardından tüm gruplara, kavram yanılgıları belirleme testi, eş zamanlı olarak son-test olarak tekrar uygulanmıştır. Grupların ön-son test puanları kavram yanılgıları testi puanları arasındaki farklılıkların karşılaştırılmasında SPSS 27.0 programında yer alan Kruskall Wallis H Testi ile Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda deney2 ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ön testten elde ettikleri puanlar ile karşılaştırıldığı zaman son test kavram yanılgıları düzeyinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Cinsiyet değişkenine göre öğrencilerin kavram yanılgılarına yönelik sonuçları değerlendirildiği zaman öğrencilerin kavram yanılgıları düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür (p>0.05). Sonuçta ise, ilkokul düzeyinde Dünya ve Evren konusunun işlenmesinde tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğine ait hazırlanan materyalin, Mevcut Öğretim Yöntemi ve tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğiyle oluşturulmuş çalışma yaprağına göre kavram yanılgılarını azaltmada daha etkili olduğu kanısına varıldığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effect of the material prepared in accordance with the Diagnostic Branched Tree technique on the misconceptions about the Earth and the Universe in the 4th Grade Science and Technology course in the Earth's Crust and Movements of Our World unit. This study was conducted in a public primary school in the Eyyübiye district of Şanlıurfa province, owned by the Ministry of National Education, during an eight-week period in the 2023-2024 academic year. The research was conducted with a total of 150 students at the 4th grade level. Within the scope of the study, a pre-test post-test control group design, which is one of the quasi-experimental designs, was used. During the research, the misconception test prepared by the researcher and the material created in accordance with the diagnostic branched tree technique developed by the researcher were used as data collection tools. The students were divided into 3 groups: experimental1 group (n=50), experimental2 group (n=50) and control group (n=50). During the application phase of the research, the misconception test was applied to all groups as a pre-test. While the control group studied the subject of the Earth and the Universe using the Current Teaching Method in accordance with the program created by the Ministry of National Education Board of Education and Discipline, the Experimental group students studied the subject of the Earth and the Universe with a worksheet created with the diagnostic branched tree technique, and the Experiment2 group studied the same subject with the worksheet created with the diagnostic branched tree technique. processed with the created material. The implementation of the research was completed in a period of eight weeks, and then the misconception test was re-applied to all groups simultaneously as a post-test. To compare the differences between the groups' pre-post test scores and misconception test scores, the Kruskall Wallis H Test and the Mann-Whitney U Test in the SPSS 27.0 program were applied. At the end of the study, when the scores of the students in the experimental and control groups were compared with the scores obtained from the pre-test, a significant difference was detected in the level of post-test misconceptions (p < 0.05). On the other hand, it was determined that there was no significant difference between the pre-post test misconception scores of the students in the experimental group (p>0.05). When the results of students' misconceptions were evaluated according to the gender variable, it was seen that the students' misconception levels did not differ significantly according to gender (p>0.05). As a result, it can be said that the material prepared with the diagnostic branched tree technique in teaching the subject of Earth and the Universe at the primary school level is more effective in reducing misconceptions than the worksheet created with the Current Teaching Method and the diagnostic branched tree technique.