Kanca ve ilmek bağlantılı tekstil esaslı yüzeylerin mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation on mechanical properties of hook & loop fasteners
  1. Tez No: 897873
  2. Yazar: HANİFİ SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Cırt bantlar, günlük yaşamdan endüstriyel uygulamalara kadar geniş bir kullanım alanı sunan yenilikçi bir tekstil kapatma sistemidir. Pratiklikleri ve kolay kullanımlarıyla öne çıkan cırt bantlar, özellikle çocuklar, yaşlılar ve fiziksel sınırlamaları olan bireyler için önemli bir çözüm sunar. Sağlık sektöründen, moda ve spor ürünlerine kadar sıklıkla tercih edilen cırt bantlar, işlevselliği ve estetiği bir araya getirerek gün geçtikçe kullanım alanı arttırmaktadır. Bu çalışmada cırt bantların kullanım koşulları, kullanım ve yıkama sıklığının standart cırt bantların dayanıklılık ve performansına etkisini araştırmak ve mukavemet özelliklerini karşılaştırmak amacıyla piyasada standart olarak bulunan ve yaygın bir kullanım alanına sahip polyester, poliamid ve bunların karışımından oluşan cırt bantlar kullanılmıştır. Dört farklı içeriğe sahip standart cırt bantlar, kullanım sırasındaki açma kapanma hareketlerini taklit eden ve bu çalışma kapsamında üretimini bizim gerçekleştirdiğimiz cırt bant dayanıklılık test cihazında 0 tur, 1000 tur, 3000 tur, 5000 tur ve 10000 tur açma kapama işlemine tabi tutulmuştur. Bu işlem 2 farklı sıcaklık aralığında tekrar edilmiştir. Her açma kapama işleminden sonra cırt bantlar 0, 5, 10, 15 kez yıkama işlemi görmüşlerdir. Yıkama işlemlerinin ardından, cırt bantların kesme mukavemeti ve soyulma mukavemeti testleri yapılmıştır. Bu testler, bantların birbirine ne kadar güçlü bir şekilde yapıştığını ve kullanım sırasında nasıl performans gösterdiğini belirlemek için yapılmıştır. Elde edilen mukavemet değerleri, istatistiksel olarak değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hook-and-loop fasteners are an innovative textile closure system that offers a wide range of applications, from everyday use to industrial settings. Standing out for their practicality and ease of use, hook-and-loop fasteners provide a significant solution, especially for children, the elderly, and individuals with physical limitations. Frequently preferred in sectors such as healthcare, fashion, and sports products, hook-and-loop fasteners combine functionality and aesthetics, leading to an increasing range of applications over time. In this study, standard hook-and-loop fasteners made of polyester, polyamide, and their blends, which are commonly available and widely used in the market, were used to investigate the impact of usage conditions, frequency of use, and washing on the durability and performance of these fasteners, and to compare their strength properties.Four different types of hook and loop fasteners were subjected to 0, 1000, 3000, 5000, and 10000 opening and closing cycles using an opening and closing test device, which we manufactured as part of this study, to simulate the opening and closing movements during use. This process was repeated in two different temperature ranges. After each opening and closing process, the hook and loop fasteners were subjected to 0, 5, 10, and 15 washing cycles. Following the washing processes, shear strength and peeling strength tests of the hook and loop fasteners were performed. These tests were conducted to determine how strongly the fasteners adhere to each other and how they perform during use. The obtained resistance values were statistically evaluated and interpreted.