Sağlık kurumlarında kalite kültürü ve itibar ilişkisi: Bir kamu hastanesi örneği
The relationship between quality culture and reputation in health institutions: An example of a public hospital
  1. Tez No: 897872
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER TASLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle sağlık kurumlarında kalite kültürü olgunlaşma düzeyi ve kurumsal itibara ilişkin iç paydaşların algılamalarını ortaya koymaktır. Günümüzde örgütlerin rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla önem verdiği Kurumsal İtibar Algısı ile Kalite Kültürü Algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi, kalite kültürü alt boyutlarının kurumsal itibar üzerindeki etkilerinin düzeyinin ayrı ayrı tespit edilmesi ve demografik faktörlere göre kalite kültürü ve kurumsal itibar algısı açısından hem bütünsel olarak hem de alt boyutlar bazında anlamlı farklılık olup olmadığının anlaşılması çalışmanın diğer amaçlarıdır. Bu amaçla bir kamu hastanesinde yöneticiler ve çalışanlar çalışmanın evreni olarak belirlenmiş örneklem alınmamıştır. Yoğun bir tempoda hizmet verildiğinden müsait ve gönüllü olan tüm çalışanlara kurumsal itibar ve kalite kültürü anketleri yüzyüze olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmanın yapıldığı hastanede çalışanlar ve yöneticilerden oluşan iç paydaşların algılamalarına göre Kalite Kültürü Olgunlaşma Düzeyi dördüncü düzey olanYönetilen Kalite Düzeyinde, Kurumsal İtibar ise beş aşamadan dördüncü aşamaya yakın düzeydedir. Dolayısıyla kalite kültürü olgunlaşma seviyesi ve kurumsal itibar aynı düzeyde algılanmıştır. Çalışma sonucunda bağımlı değişken kurumsal itibar algısı ve bağımsız değişken kalite kültürü algısının pozitif yönde yüksek düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür. Kalite kültüründe en fazla insan kaynakları yönetimi (%35) ve ardından kaliteye karşı tutum (%23) alt boyutlarının kurumsal itibar algısı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında demografik unsurlar göz önünde tutulduğunda eğitim durumu açısından kurumsal itibar ve kalite kültürü algılamalarında anlamlı farklılık olduğu, meslek açısından ise yalnızca kurumsal itibar algısında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Alt boyutlarda ise hem eğitim hem de meslek değişkenlerinde farklılıklara rastlanmıştır. Katılımcıların farklı sağlık kurumlarında çalışma durumlarında ise genel düzeyde fark olmamakla birlikte alt boyutlarda farklılıklar bulunmaktadır. Diğer tüm demografik unsurlar bakımından kalite kültürü ve kurumsal itibar algılamalarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is primarily to reveal the perceptions of internal stakeholders regarding the maturity level of quality culture and corporate reputation in healthcare institutions. Determining the relationship between Corporate Reputation Perception and Quality Culture Perception, which organizations attach importance to in order to gain competitive advantage today, determining the level of effects of quality culture sub-dimensions on corporate reputation separately, and determining the quality culture and corporate reputation perception both holistically and sub-dimensions according to demographic factors. Another aim of the study is to understand whether there is a significant difference. For this purpose, managers and employees in a public hospital were not selected as the population of the study. Since the service was provided at a busy pace, corporate reputation and quality culture surveys were administered face to face to all available and voluntary employees. As a result, according to the perceptions of internal stakeholders consisting of employees and managers in the hospital where the research was conducted, the Quality Culture Maturation Level is at the fourth level, the Managed Quality Level, and Corporate Reputation is close to the fourth stage out of five. Therefore, the maturity level of quality culture and corporate reputation were perceived at the same level. As a result of the study, it was seen that the dependent variable, corporate reputation perception, and the independent variable, quality culture perception, were highly positively related. In quality culture, it was determined that the sub-dimensions of human resources management (35%) and then attitude towards quality (23%) were most effective on the perception of corporate reputation. In addition, when demographic factors are taken into consideration, it has been observed that there is a significant difference in the perception of corporate reputation and quality culture in terms of educational status, and there is a significant difference only in the perception of corporate reputation in terms of profession. In the sub-dimensions, differences were found in both education and occupation variables. Although there is no difference at the general level in the participants' working status in different health institutions, there are differences in the sub-dimensions. There was no significant difference in perceptions of quality culture and corporate reputation in terms of all other demographic elements.