Mogan Gölü (Ankara, Türkiye)'nü besleyen derelerin kirlilik durumunun belirlenmesi
Determination of pollution status of creeks feeding Lake Mogan (Ankara, Türkiye)
  1. Tez No: 897878
  2. Yazar: DİJAR LATİFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PULATSÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, Mogan Gölü'nü besleyen Başpınar, Gölcük, Sukesen, Yavrucak Derelerinin; a) bazı fiziko-kimyasal parametrelerine (su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen (ÇO), askıda katı madde (AKM), toplam azot (TA), toplam fosfor (TF), toplam organik karbon (TOK)) ve ağır metal (Cd, As, Ni, Cu, Zn, Pb, Hg, Cr) konsantrasyonlarına ilişkin güncel verilerin elde edilmesi, b) Su kalite parametrelerine göre dere sularının su kalite sınıflarının belirlenmesi, c) Su kalite parametreleri ile ağır metal düzeylerinde, kirletici kaynakların rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, derelerden Aralık 2022, Şubat-2023, Nisan-2023 döneminde örnekleme yapılmıştır. Bulgulara göre; a) Her bir derenin üç aya ilişkin ortalama değerlerine göre sıralama; AKM ve TOK için: Gölcük > Başpınar> Sukesen > Yavrucak; TN için: Başpınar>Gölcük>Sukesen>Yavrucak; TP için: Gölcük>Sukesen> Başpınar >Yavrucak olarak belirlenmiştir. Ağır metal düzeyleri açısından dereler; Başpınar>Sukesen>Gölcük>Yavrucak olarak sıralanmıştır, b) ÇO değerlerine göre Sukesen ve Yavrucak Dereleri, pH ve TF açısından ise tüm dere suları sırasıyla I. ve III. Sınıf su kalitesine sahiptir, c) Başpınar ve Sukesen Deresi TF - TOK düzeylerine yerleşim yerleri - tarımsal aktivitelerden ulaşan atık suların, Gölcük ve Yavrucak Dere'lerinin ÇO, TN ve AKM düzeylerine ise, tarımsal faaliyet kaynaklı atık suların katkısı önemli bulunmuştur. Bu bağlamda, dört dereye ilişkin TF, TA ve TOK değerlerinin izlenmesi, gerek derelerin su kalitesini korumak gerekse Mogan Gölü'nün ötrofikasyonundaki katkılarını kontrol etmek açısından önem taşımaktadır. Ayrıca havzadaki antropojenik faaliyetlerin süregelmesi ve Mogan Gölü'nün sürdürülebilirliği açısından uzun-dönemli ağır metal izleme çalışmaları önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the objectives regarding the Başpınar, Gölcük, Sukesen, and Yavrucak creeks that feed Lake Mogan were: a) To obtain current data on physical and chemical parameters (water temperature, pH, dissolved oxygen (DO), suspended solids (SS), total nitrogen (TN), total phosphorus (TP), total organic carbon (TOC)) and heavy metal concentrations (Cd, As, Ni, Cu, Zn, Pb, Hg, Cr); b) To determine the water quality classes of the creeks based on water quality parameters; c) To assess the role of pollutant sources in water quality parameters and heavy metal levels. To this end, sampling was conducted from the streams in December 2022, February 2023, and April 2023. According to the findings: a) The ranking of each creek based on average values over the three months is as follows: for SS and TOC: Gölcük > Başpınar > Sukesen > Yavrucak; for total nitrogen (TN): Başpınar > Gölcük > Sukesen > Yavrucak; and for total phosphorus (TP): Gölcük > Sukesen > Başpınar > Yavrucak. In terms of heavy metal levels, the streams are ranked as: Başpınar > Sukesen > Gölcük > Yavrucak. b) Based on DO values, the Sukesen and Yavrucak streams are classified as class I and class III water quality, respectively, while all stream waters are class I or III in terms of pH and TP. c) For the Başpınar and Sukesen Streams, the levels of TP and TOC are significantly influenced by wastewater from settlements and agricultural activities. In contrast, for the Gölcük and Yavrucak Streams, the contribution of agricultural wastewater is notably significant for DO, TN, and SS levels. In this context, monitoring the total phosphorus (TP), total nitrogen (TN), and total organic carbon (TOC) values for the four streams is crucial for both preserving the water quality of the streams and assessing their contributions to the eutrophication of Lake Mogan. Additionally, long-term heavy metal monitoring studies are important for addressing ongoing anthropogenic activities in the watershed and ensuring the sustainability of Lake Mogan.