Stratejik iletişim bağlamında dijital hikaye anlatımı
Digital Storytelling in the context of Strategic Communication
- Tez No: 897892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Stratejik iletişim doktrini bağlamında dijital hikayeleştirme yöntemini konu edinmektedir. Çalışmanın örneklemi Amerikan ordusunun dijital hikayeleştirme projesi olan Army Strong Stories web sitesi ve mobil uygulamasıdır. Bu uygulamadan hareketle stratejik iletişimin hikayeleştirme tekniğinin Amerikan ordusu tarafından kullanılma motivasyonunun arka planı kabul edilen Amerikan Büyük Askeri Anlatısının kavramsal analizi yapılmış. Army Strong Stories projesi bu kavramsal çerçeve üzerinden eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Amerikan Büyük Askeri Anlatısı, oryantalist tasavvurun ürünü olarak görülmektedir ve beyaz adamın yükümlülüğü mottosu ile dünyada asayiş ve huzuru inşa etmek için“erdemli savaş”misyonunu kendi kendine yükleyen bir ordunun eylemlerinin meşruiyetini sağlama çabası ele alınmıştır. Bu çaba dünyayı mutlak kötüden/mutlak düşmandan kurtarma, barış için bombalama, ötekine demokrasi götürme retoriğine oturtulmuş ve eleştirilerden kurtulmak için kendi geliştirdiği hukuki zeminle kendini temellendirme girişimi nomos kavramı üzerinde değerlendirilmiştir. Sonuç itibariyle bu tez stratejik iletişimin dijital hikayeleştirme tekniğinin bir ülke tarafından stratejik anlatı geliştirmek yolunda nasıl ve neden kullanıldığı üzerine bir inceleme ve kavramsallaştırma geliştirmek üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the digital storytelling method in the context of the strategic communication doctrine. The sample of the study is Army Strong Stories website and mobile application, which is the digital storytelling project of the American army. Based on this application, a conceptual analysis of the American Grand Military Narrative, which is accepted as the background of the motivation for the use of the strategic communication storytelling technique by the American army, has been made, and the Army Strong Stories project has been examined with the method of discourse analysis over this conceptual framework. The American Grand Military Narrative is seen as the product of orientalist imagination, and the effort to legitimize the actions of an army that has self-assigned the mission of“virtuous war”to build peace and order in the world with the motto of the white man's obligation is discussed. This effort is based on the rhetoric of saving the world from absolute evil/absolute enemy, bombing for peace, bringing democracy to the other, and the attempt to ground itself with the legal ground it developed to get rid of criticism has been evaluated on the concept of nomos. As a result, this thesis has been prepared to develop an analysis and conceptualization on how and why the digital storytelling technique of strategic communication is used by a country to develop a strategic narrative.