Hisse senetleri fiyatlarinin belirlenmesinde finansal oranlarin rolü: filistin borsasi üzerine uygulama
The role of financial ratios in determining the stock prices: The case of Palestine stock exchange
  1. Tez No: 897907
  2. Yazar: YEHİA F.G. ALHERSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Borsa, bir ülkenin ekonomisi üzerinde önemli bir belirleyici rol oynamaktadır. Genel olarak borsa, sermayenin toplandığı, yatırım fırsatlarının değerlendirildiği ve şirketlerin büyüme potansiyellerinin gösterildiği bir platform olarak işlev görmektedir. Borsadaki hisse senetleri ve diğer finansal araçlar, şirketlerin performansını yansıtır ve yatırımcılara ekonominin sağlığı hakkında gösterge sunmaktadır. Bu nedenle borsa, ülke ekonomilerinin genel istikrarı ve küresel piyasalardaki rekabet gücü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışma, Filistin borsasında işlem gören Filistinli şirketlerin hisse senedi fiyatlarının tahmin edilmesinde finansal oranların rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, hisse senedi fiyatları üzerinde hangi finansal oranların en fazla etkiye sahip olduğu ortaya koyabilmektir. Bu amaç doğrultusunda, 2017-2021 dönemine ait mevcut mali veriler kullanılarak borsada işlem gören 30 Filistinli şirketin finansal oranları farklı analiz teknikleri kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında Filistin Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketler için finansal oranların piyasa hisse senedi fiyatları ile korelasyonunu tespit etmek amacıyla panel veri regresyonu (sabit ve rassal etkiler modeli) uygulanmış ve bu doğrultuda analiz sonuçları yorumlanmıştır. Analiz sonuçları, bağımsız değişken olarak belirlenen oranlardan sadece (3) değişkenin, panel veri regresyon analizi sabit etkiler yöntemine göre bağımlı değişken olarak belirlenen hisse senedi fiyatları ile ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır. Cari oranı ve aktif devir hızı ile hisse senedi fiyatları arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Buna karşılık asit oranı ile hisse senedi fiyatları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler söz konusudur. Hisse başına kar, aktif karlılık oranı, borç oranı, faaliyet kaldıracı derecesi, öz sermaye devir hızı, fiyat kazanç oranı ve piyasa değeri /defter değeri oranları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişki anlamsız olarak çıkmıştır. Son olarak, modeldeki değişkenlerin açıklayıcı gücünün kısıtlı kaldığı belirtilebilir. Çalışmada elde edilen bu sonuç, hisse senedi fiyatları ve getirilerini açıklamada finansal oranların dışında ekonomik, sosyal ve siyasal başkaca faktörlerin varlığını işaret etmektedir ki bu durum başka muhtemel çalışmaların yapılması ile değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The stock market plays an important determining role on the economy of a country. The stock market functions as a platform where capital is collected, investment opportunities are evaluated and the growth potential of companies is demonstrated. Stocks and other financial instruments on the stock market reflect the performance of companies and provide investors with an indicator of the health of the economy. Therefore, the stock market has a significant impact on the overall stability of countries' economies and their competitiveness in global markets. This study aims to identify the role of financial ratios in predicting stock prices of Palestinian corporations listed at Palestine stock market. The purpose of the study to show which ratios have the most impact on the stock prices. To achieve it, a set of financial ratios of (30) listed companies were tested using the available finansal data for the period 2017-2021. In the emprical part of the study, panel data regression (fixed and random effects model) was applied to determine the correlation of financial ratios with market stock prices for companies traded on the Palestine Stock Exchange, the analysis results were interpreted accordingly. The analysis results reveal that the relationship of only (3) variables, among the ratios determined as independent variables, with the stock prices determined as the dependent variable according to the panel data regression analysis fixed effects method, is statistically significant. It has been observed that both current ratio and asset turnover ratio have a negative significant relationships with stock prices. On the other hand, there are positive significant relationships between asit-test ratio and stock prices. The relationship between earnings per share, return on assets ratio, debt ratio, degree of operating leverage, equity turnover ratio, price earnings ratio and market value/book value ratios and stock prices was found to be insignificant. Finally, it can be stated that the explanatory power of the variables in the model remains limited. This result obtained in the study indicates the existence of other economic, social and political factors other than financial ratios in explaining stock prices and returns, which can be evaluated by conducting other possible studies.