Zygmunt Bauman'ın akışkan odernite kuramının eğitimin işlevlerine yansıması
Reflection of Zygmunt Bauman's liquid modernity theory on the functions of educations
  1. Tez No: 897906
  2. Yazar: GÜLSEVİL KUTLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Zygmunt Bauman'ın Akışkan Modernite kuramının Eğitimin İşlevlerine olan yansımasını incelemektir. Yöntem: Bu araştırma Nitel Araştırma yöntemlerinden olan Yorumlayıcı Fenomenolojik desende yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma gurubunu Büyükşehir statüsünde bulunan illerden birinde çalışmakta olan 23 öğretmen ve idareci oluşturmakta olup maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi kullanılmıştır. Maksimum çeşitlilik örnekleme göre katılımcıların çalıştıkları okul kategorisi, okul türü, cinsiyet, kıdem yılı, branşı, çalıştığı okuldaki hizmet süresi ve okul rolleri mümkün olduğunca farklı tutulmaya çalışılmıştır. Bulgular: Araştırma Zygmunt Bauman'ın Akışkan Modernitenin Kuramını çerçevelediği tespit edilen beş boyut doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup bu boyutlar: Özgürlük, Teknoloji, Liberalleşme, Tüketim Kültürü ve Çok Kültürlülüktür. Bu kapsamda araştırmanın bulguları detaylı olarak anlatılmakla birlikte genel olarak bu beş boyutun eğitimin açık işlevleri olan“bireysel, toplumsal, siyasal, ekonomik ve felsefi işlevleri”doğrudan ve dolaylı olarak etkilediği ve bu etkilerin kuramın metafor haritasıyla örtüştüğü görülmektedir. Özgürlük boyutunda ulaşılan veriler genel olarak“bireyselleşme ve toplumsal bağlardaki çöküş”metaforları bağlamında eğitimin“bireysel, toplumsal, siyasal ve felsefi işlevleri işlerini etkilemektedir. Tüketim Kültürü Boyutunda ”kimlik“ kavramına ulaşılmış ve ”bireysel, toplumsal, ekonomik ve felsefi işlevler“ de tesirleri olduğu görülmüştür. Teknoloji Boyutunda ulaşılan metafor ”zaman ve mekan yitimi üzerinden çoğulculuk“ olup ”bireysel, toplumsal, ekonomik ve felsefi işlevler“ etkilediği görülmüştür. Liberalleşme Boyutunda ulaşılan kavramlar ”belirsizlik ve güvencesizlik“ olup ”bireysel, toplumsal, siyasal ve ekonomik işlevleri etkilediği görülmüştür. Çok kültürlülük boyutunda teknolojiyle benzer olarak“çoğulculuk”kavramı göze çarpmakta ve eğitimin“toplumsal, siyasal, ekonomik”işlevlerini etkilemektedir. Sonuç ve Öneriler: Elde edilen bulguların yordanması neticesinde elde edilen sonuçlara göre, Akışkan Modernite kavramının 5 boyutunun da eğitim işlevlerine önemli tesirleri olduğu görülmektedir. Fayda zarar ölçeğinde bakıldığında, eğitim politikalarının çağın koşul ve gereklerine göre tanzim edilmesi gerektiği, bunun yapılmaması halinde ise bahis olunan boyutların eğitim işlevlerine tesirlerinin çoğunlukla olumsuz olacağını ifade etmek mümkündür. Olumsuz tesirleri bertaraf etmek ya da etkisini azaltmak için bireye sorumluluk yüklemenin ya da çözümü bireyden beklemenin, sorunların toplum genelinde çözülmesi adına bir fayda sağlamayacağı, hatta ve hatta bu durumun, bireyleri kendi başının çaresine bakma düşüncesine daha fazla sevk etmesi nedeniyle mevcudu vaziyet ve koşulları ile pekiştirme gibi bir etkisi de olacaktır. Eğitimin işlevlerinin, toplumsal hayatın inşasında sosyal, siyasi, iktisadi ya da kültürel pek çok sahaya tesir etmesi ve pek çok ihtiyaca karşılık vermesi beklendiğinden düzenlemelerin sadece eğitim sahasında değil, işlevin tesir ettiği ya da tesire maruz kaldığı diğer sahalar ile ilişkisini inceleme ve bu yolla düzenleme gerekliliği bulunmaktadır. Söz konusu öneriler tezin sonuçlar ve bulgular bölümünde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the reflection of Zygmunt Bauman's theory of Liquid Modernity on the Functions of Education. Method: This research was conducted using Interpretative Phenomenological Analysis, which is one of the qualitative research methods. The study group consisted of 23 teachers and administrators working in a metropolitan city, selected using maximum variation sampling method. According to the maximum variation sampling, efforts were made to keep the participants as diverse as possible in terms of the category of the school they work in, type of school, gender, years of seniority, subject area, working period in the school, and school roles. Results: The research was conducted in accordance with the 5 dimensions identified within Zygmunt Bauman's framework of Liquid Modernity Theory, namely: Freedom, Technology, Liberalization, Consumer Culture, and Multiculturalism. In this scope, the findings of the research are detailed, showing that these 5 dimensions directly and indirectly affecting the“individual, social, political, economic, and philosophical functions”of education, as outlined in Bauman's metaphorical map. The data obtained under the dimension of Freedom generally revolve around the metaphors of“individualization and the collapse of social ties,”affecting the“individual, social, political, and philosophical functions”of education. Under the dimension of Consumer Culture, the concept of“identity”is reached, with observed effects on“individual, social, economic, and philosophical functions.”The metaphor reached under the dimension of Technology is“pluralism through the loss of time and space,”impacting the“individual, social, economic, and philosophical functions”of education. Within the dimension of Liberalization, the concepts reached are“uncertainty and insecurity,”affecting the“individual, social, political, and economic functions.”Similar to technology, the concept of“pluralism”is prominent within the dimension of Multiculturalism, impacting the“social, political, and economic functions”of education (These results are summarized and contain sub-metaphors within the theoretical framework.). Conclusion and Suggestions: Based on the interpretation of the findings obtained, it is observed that the 5 dimensions of Liquid Modernity Theory have significant effects on the functions of education. When examined on a cons-pros scale, it can be stated that education policies need to be regulated according to the conditions and requirements of the era, and if failing to do so may mostly result in negative impacts on the functions of education related to the mentioned dimensions. Imposing responsibility on individuals or expecting solutions from individuals to mitigate or reduce negative impacts may not provide any benefit in terms of resolving issues at the societal level. In fact, this approach may further encourage individuals to rely solely on themselves, thus reinforcing the existing situation and conditions. Due to the expectation that the functions of education address various fields and meet many needs, regulations need to be made not only in the field of education but also in other areas affected by or affecting the functions. These suggestions are expressed in the relevant section of the thesis and specific to the function.