Sağlık sektöründe el koruma için kişisel koruyucu donanım (KKD) eldiven ile kişisel koruyucu tıbbi ekipman (KKTE) tıbbi eldiven koruyuculuk özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of personal protective equipment (PPE) gloves and personal protective medical device (PPMD) gloves protection features for hand protection of healthcare sector
- Tez No: 897930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık sektöründe doğru eldiven seçimi ve eldivenlerin doğru kullanımı ile ilgili ihtiyaçlar ve bilgi düzeyinin tespit edilmesi el teması gerektiren işlerde olası iş kazaları, meslek hastalıkları ve işe bağlı hastalıkların önlenmesi yanı sıra Sağlık Hizmetine İlişkin Enfeksiyonların (SHİE) önlenmesinde de çok önemli rol oynamaktadır. Ülke mevzuatı ve uluslararası mevzuat gereği eldivenler kişisel koruyucu donanım ve kişisel koruyucu tıbbi ekipman olarak farklı amaçlarla üretilen, farklı koruyuculuk özellikleri ve standartları olan ürünlerdir. Kullanım amacına uygun iş görebilmeleri için doğru koruma sınıfında seçilmiş olmaları ve doğru bir şekilde kullanılmaları elzemdir. Bunun için doğru içerik ile tasarlanmış satın alma teknik ister / şartnamelere ihtiyaç vardır. Eldivenlerin diğer el hijyeni uygulamaları ile birlikte ya da art arda kullanımı konusunda da eğitim içeriklerinin tasarlanması gereklidir. Bu araştırma ile tespit edildiği üzere eldivenlerin birbirinden farklılıkları, hangi amaçla hangi eldivenin kullanılacağı, bunların güvenli ürün olarak tedarik sürecinde neler dikkat edileceği, bu eldivenlerin diğer el hijyeni ürünleri ile birlikte kullanımı konusunda bilgi düzeyi yeterli olmayıp, eğitim ihtiyacı ve bir satın alma rehberi hazırlanması söz konusudur. Sağlık sektöründe bu alanda hazırlanacak rehberin hem SHİE önleme hem de iş kazası ve meslek hastalıkları ihtimaline karşı çalışanları koruma amacıyla içerik tasarımının özel olarak yapılması gereklidir. Eğitimin dahil edildiği bir program ve kampanya ile süreç yürütülmelidir ve gerekli etkinlik değerlendirme süreçleri de dahil edilerek bir program oluşturularak takip edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The determination of the needs and knowledge level regarding the selection of the proper gloves and the correct use of gloves in healthcare workers plays a very important role in the prevention of possible occupational accidents, occupational diseases and work-related diseases in duties that require hand contact as well as preventing Healthcare-Related Infections (HAI). According to national and international legislation, gloves are products that are produced for different purposes as personal protective equipment and personal protective medical device, with different protective features and standards. In order for them to function in accordance with their intended use, it is essential that they are selected in the right protection class and used correctly. For this purpose, purchasing technical requirements / specifications designed with the right content are needed. It is important to design training contents on the use of gloves together with other hand hygiene practices or in combination. As determined by this research, the level of knowledge regarding the differences between gloves, which glove to use for which purpose, what to consider during the procurement process as a safe product, and the use of these gloves together with other hand hygiene products is not sufficient, and there is a need for training and the preparation of a purchasing guide. The content design of the training to be given in this field in the healthcare sector should be made specifically for the purpose of both preventing HAI and protecting employees against the possibility of work accidents and occupational diseases. The process should be carried out with a program and campaign that includes training, and a program should be created and followed by including the necessary effectiveness evaluation processes.