Basketbolcularda beyin temelli egzersizler ve Beyin-Türevli Nörotrofik Faktör (Bdnf) gen polimorfizmlerinin; Serum Bdnf düzeyleri ve performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Brain-based exercises and Brain-Derived Neurotrophic Factor (Bdnf) gene polymorphisms in basketball players; examination of Serum Bdnf levels and their effects on performance
- Tez No: 897957
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY, PROF. DR. PINAR ASLAN KOŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı basketbolcularda beyin temelli egzersizler ve beyin-türevli nörotrofik faktör (bdnf) gen polimorfizmlerinin; serum bdnf düzeyleri ve performans üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 18-24 yaş aralığında herhangi bir sağlık problemi olmayan 24 erkek basketbol oyuncusu katılmıştır. Katılımcılar basketbol antrenman grubu (n:8), basketbol+beyin temelli egzersiz grubu (n:8) ve beyin temelli egzersiz grubu (n:8) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Her grup içerindeki 8 sporcudan 2 si BDNF gen polimorfizmi (rs6265) olan sporculardır. Çalışmada 12 hafta ve haftada en az 3 gün 90-120 dakika antrenman programları uygulanmıştır. Basketbol antrenmanlarına ek olarak yapılan beyin temelli egzersizler basketbol antrenmanların bitiminde uygulanmıştır. Sadece beyin temelli egzersiz yapan grup basketbol antrenmanlarına katılmazken, sadece basketbol antrenmanı yapan grup beyin temelli egzersizlere katılmadı. Veri toplama aracı olarak basketbol beceri testi, basketbol hızlı şut testi, statik ve dinamik denge, D2 dikkat testi, reaksiyon testi kullanılmıştır. BDNF gen polimorfizmi belirlemek için sporculardan antrenmanlardan önce kan alımı yapılmıştır. Serum düzeylerini belirlemek için her grupta ilk antrenman öncesi ve sonrası, son antrenman öncesi ve sonrası olacak şekilde toplamda 4 kez kan alınmıştır Çalışmanın istatiksel analizlerini değerlendirmek için istatistik paket programı kullanılmıştır. Tüm değerlerin normal dağılım varsayımlarında, küçük veri setlerinde daha çok tercih edilen Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Test sonuçlarında tüm değerlerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Grup içi ön test ve son test karşılaştırmasında Eşleştirilmiş t Test kullanılmıştır. Ön test ve son test değerlerinin gruplar arası karşılaştırılmasında One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Her grubun değişimlerinin farklılık oluşturan değişenler arasındaki üstünlük düzeyi LSD Post Doc testi ile analiz edilmiştir. Tüm test sonuçları, anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of brain-based exercises and brain-derived neurotrophic factor (BDNF) gene polymorphisms on serum BDNF levels and performance in basketball players. The study included 24 male basketball players aged between 18-2 years, all without any health issues. Participants were divided into three groups: basketball training group (n=8), basketball+brain-based exercises group (n=8), and brain-based exercises group (n=8). Within each group, 2 athletes had the BDNF gene polymorphism (rs6265). The training programs lasted for 12 weeks with sessions of 90-120 minutes at least three times a week. Brain-based exercises were performed immediately after basketball training sessions. The brain-based exercises group did not participate in basketball training, while the basketball training group did not participate in brain-based exercises. Data collection tools included the basketball skills test, basketball rapid shooting test, static and dynamic balance tests, D2 attention test, and reaction test. Blood samples were collected from the athletes before the training sessions to determine BDNF gene polymorphisms. Serum levels were measured four times: before and after the first training session, and before and after the last training session for each group. Statistical analyses were conducted using a statistical package program. The Shapiro-Wilk test was used to assess the normality of all values, as it is preferred for smaller data sets. Results indicated that all values followed a normal distribution. Paired Samples T-Test was used for within-group pre-test and post-test comparisons. One-Way ANOVA test was applied for between-group comparisons of pre-test and post-test values. The LSD Post Hoc test was used to analyze the superiority levels among variables that showed differences. All test results were evaluated with a significance level of "p