Öğretmen adaylarının meslek bilgisi ders başarıları ile eğitim inançları arasındaki yordamsal ilişkilerin incelenmesi
Investigating the predictive relationships between prospective teachers' professional knowledge course achievement and educational beliefs
- Tez No: 897956
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAR ALKIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının meslek bilgisi derslerine ilişkin başarılarını ve eğitim inançlarını farklı değişkenler açısından incelemek ve bu iki değişken arasındaki yordamsal ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nedensel karşılaştırma modeli ve yordamsal araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 3. ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri öğrencilerin transkriptleri ve“Eğitim İnançları Ölçeği”(Yılmaz, Altınkurt ve Çokluk, 2011) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden, Kruskal Wallis H Testi, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada, öğretmen adaylarının meslek bilgisi derslerine ilişkin başarılarının yüksek olduğu; varoluşçuluğu ve ilerlemeciliği daha çok, daimicilik ve esasiciliği daha az benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyetin, sınıf düzeyinin, öğrenim görülen bölümün, meslek bilgisi ders başarısını anlamlı olarak farklılaştırdığı; eğitim inancını ise bazı boyutlarda anlamlı olarak farklılaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Mezun olunan lise türünün, anne ve baba eğitim düzeyinin, kitap okuma sıklığının, bir projede görev almanın meslek bilgisi ders başarısında ve eğitim inançlarında anlamlı bir fark yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının meslek bilgisi ders başarılarının, eğitim inancı boyutlarından esasicilik, varoluşçuluk ve ilerlemecilik ile anlamlı ve düşük düzeyde ilişkisi olduğu; meslek bilgisi derslerinin sözü edilen boyutlardan, düşük düzeyde de olsa, sadece varoluşçuluğu ve esasiciliği yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the academic performance and educational beliefs of pre-service teachers regarding professional knowledge courses from the perspective of different variables and to determine the predictive relationships between these two variables. The study employs a causal-comparative model and a predictive research model. The study population consists of third and fourth-year students enrolled in the Faculty of Education at Kütahya Dumlupınar University. Data were collected through student transcripts and the“Educational Beliefs Scale”(Yılmaz, Altınkurt, & Çokluk, 2011). For data analysis, descriptive statistics, the Kruskal-Wallis H Test, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were utilized. The study found that pre-service teachers achieved high levels of success in professional knowledge courses and predominantly adopted existentialism and progressivism while showing less preference for perennialism and essentialism. It was concluded that gender, grade level, and the department of study significantly differentiated the success in professional knowledge courses. At the same time these variables also significantly influenced some dimensions of educational beliefs. The type of high school graduated from, parents' education levels, frequency of reading books, and involvement in a project did not create significant differences in professional knowledge course success and educational beliefs. It was also found that the success of pre-service teachers in professional knowledge courses had a significant but low correlation with the educational belief dimensions of essentialism, existentialism, and progressivism. Furthermore, it was determined that professional knowledge courses, albeit at a low level, only predicted existentialism and essentialism.