Abdurrahman Kâmil Yetkin ve Fil-Nâs arası kısa sûrelerin tefsîrinin tahkiki
The critical interpretation of Abdurrahman Kâmil Yetkin and short surah between Fil-Nâs
  1. Tez No: 897962
  2. Yazar: SEHER ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORHAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Döneminin Amasya şehrindeki son âlimlerinden, Millî mücadele dönemini destekleyen ilk vâizlerden biri olan Abdurrahman Kâmil Yetkin'in hayatı ve Milli Kütüphane 06 Mil Yz A 8579/11 numarada“Mevâ'iz”ismi ile kayıtlı el yazması eserin 5424-5471 sayfalarında yazılı Fil-Nâs arasındaki kısa surelerin tahkik çalışması yapılmıştır. İlk bölümde yazarımızın hayatı, eserleri hakkında bilgi verilip, ikinci bölümde adı geçen eser tahkik edilip asıl kaynakları belirtilmiştir. Amasya, Osmanlı döneminde şehzadelerin yetiştiği siyasi önemi olan bir şehir olmasının yanı sıra ilim, kültür, sanat açısından da zengin bir geçmişe sahiptir. Mecdîzâdeler olarak bilinen, Yetkin ailesi de kuşaklar boyu bu ilmi zenginliğe katkı sağlamıştır. Abdurrahman Kâmil Yetkin hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemini idrak etmiş ve bu süreçte ilmi, toplumsal ve siyasi yönde çok önemli roller üstlenmiş, Amasya'nın son dönem önemli âlimlerindendir. Müderrislik, vaizlik ve müftülük gibi önemli görevlerde bulunmuş, Millî mücadelede vaazları ile halkı mücadeleye teşvik etmiştir. Ayrıca, ömrünün son demlerine kadar ilim ile iştigal etmiş, birçok talebe yetiştirmiş ve eser kaleme almıştır. Milli kütüphanede mahfuz eserleri gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Bu eserler; vaaz, tefsîr, hâtırat, nebiler tarihi, ahlak, şiir ve nesir gibi çok çeşitli alanlarda yazılmıştır. Bizim tahkik ettiğimiz eser de tefsir alanındaki eserlerinden biri olup, Fil-Nâs arası kısa sûrelerin tefsirini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Abdurrahman Kâmil Yetkin, one of the first scholars who supported the last National Struggle period of the Ottoman period in Amasya, and the short suras between the Surahs Fil-Nâs written on pages 5424-5471/11 of his interpretation, which is registered under the name“Mevâ'iz”in the manuscript no. 06 Mil Yz A 8579 among his manuscript works, have been analyzed. In the first part, information about the life and works of our author is given, and in the second part, the aforementioned work is analyzed and its main sources are indicated. Amasya has a rich history in terms of science, culture and art as well as being a politically important city where princes were raised during the Ottoman period. The Yetkin family, known as Mecdîzâdeler, contributed to this scholarly richness for generations. Abdurrahman Kâmil Yetkin is one of the most important scholars of the last period of Amasya, who realized both the Ottoman and Republican periods and played very important roles in the scientific, social and political aspects of this process. He held important positions as a muderris, preacher and mufti, and encouraged the people to fight in the national struggle with his sermons. In addition, he was engaged in science until the end of his life, raised many students and wrote many works. Many of his works hidden in the library of manuscript works are waiting to be unearthed. These works were written in various fields such as preaching, interpretation, memoirs, history of the Prophets, ethics, poetry and prose. The work we have analyzed is one of his works in the field of interpretation.