Ortaokul İngilizce dersinin kazanımları ile ölçme değerlendirme süreci arasındaki tutarlılığın incelenmesi
Examining the consistency between learning outcomes and the assessment and evaluation process in secondary school English courses
  1. Tez No: 897961
  2. Yazar: SEDA KARABEKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAR ALKIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ortaokul İngilizce dersinin öğrenme kazanımları ile ölçme değerlendirme süreci arasındaki tutarlılığın belirlenmesini amaçlayan bu araştırma, durum çalışması deseninde nitel bir araştırmadır. Araştırmanın veri kaynağını oluşturan dokümanlardan birini, ortaokul İngilizce dersi öğretim programında (2018) yer alan öğrenme kazanımları, diğerini ise öğretmenler tarafından hazırlanan sınav soruları oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını, ortaokullarda görev yapan sekiz İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında doküman incelemesi ve odak grup görüşmesi yöntemi kullanılırken, analizinde tümdengelimsel içerik analizi ve tümevarımsal içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada dinleme, konuşma ve yazma becerilerine ilişkin kazanımlar ile sınav sorularının taksonomik açıdan tutarsız; okuma becerisine ilişkin kazanımlar ile sınav sorularının taksonomik açıdan tutarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre ortaokul İngilizce dersinde dil becerilerinin kazandırılmasında yaşanan zorluklar; merkezi sınav baskısı, dil becerilerinin yapısı, merkezi sınavın yapısı, dile maruz bırakamama ve öğrenci özellikleri; dil becerilerinin ölçme değerlendirilmesinde yaşanan zorluklar ise sınavların çok vakit alması, öğrencilerin yeni sınav sistemine hazır olmaması, ortak sınav uygulaması ve öğrencilerin kişilik özellikleridir. İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre, ortaokul İngilizce dersi öğretim programında yer alan kazanımlar ile ölçme değerlendirme sürecinde izlenen değişiklikler tutarsızdır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the consistency between the learning outcomes and the assessment process of the secondary school English course, is a qualitative study in the form of a case study. One of the documents constituting the data source of the research is the learning outcomes included in the secondary school English curriculum (2018), and the other is the exam questions prepared by the teachers. The study's participants consist of eight English teachers working in secondary schools. Document analysis and focus group interview methods were used for data collection, while deductive content analysis and inductive content analysis methods were employed for data analysis. The study concluded that the learning outcomes related to listening, speaking, and writing skills are taxonomically inconsistent with the exam questions, whereas the learning outcomes related to reading skills are taxonomically consistent with the exam questions. According to the opinions of English teachers, the difficulties experienced in imparting language skills in the secondary school English course are due to the pressure of central exams, the structure of language skills, the structure of the central exam, the inability to provide language exposure, and student characteristics. The difficulties experienced in the assessment of language skills include the excessive time allocated for exams, students' unpreparedness for the new exam system, the implementation of common exams, and students' personality traits. According to the opinions of English teachers, the changes observed in the assessment process are inconsistent with the learning outcomes included in the secondary school English curriculum.