Torakolomber spinal cerrahi vakalarında postoperatif sonuçlar açısından total intravenöz anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of total intravenous anesthesia methods in postoperative outcomes of thoracolumbar spinal surgery cases
  1. Tez No: 897971
  2. Yazar: AYŞEGÜL DANACI GİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma posterior torakolomber spinal füzyon operasyonlarında klasik Total İntravenöz Anestezi (TİVA) yöntemi ile bu yönteme lidokain ve ketamin infüzyonlarının eklenmesiyle oluşturulan multimodal anestezi protokollerinin postoperatif ağrı yönetimi, opioid tüketimi ve cerrahi iyileşme parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrası çalışmaya katılmayı kabul eden, hastanemiz Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde posterior torakolomber spinal füzyon operasyonu geçiren 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, grup S, klasik TİVA yöntemi (propofol ve remifentanil) uygulanan hastalar; grup K, klasik TİVA'ya ketamin eklenen hastalar; grup L ise klasik TİVA'ya lidokain eklenen hastalar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İntraoperatif dönemde ortalama kan basıncı, kalp atım hızı ve kullanılan anestezik ilaçların dozları kaydedildi. Postoperatif dönemde ise visual ağrı skoru, opioid tüketimi, ilk ambulasyon zamanı, gaz-gaita çıkışı ve postanestezik bakım ünitesinde kalış süresi ayrıca bulantı-kusma ve sedasyon skorları not edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the effects of multimodal anesthesia protocols, which include the classical Total Intravenous Anesthesia (TIVA) method with the addition of lidocaine and ketamine infusions, on postoperative pain management, opioid consumption, and surgical recovery parameters in patients undergoing posterior thoracolumbar spinal fusion surgeries. Materials and Methods: Following ethical committee approval, 72 patients who agreed to participate in the study and underwent posterior thoracolumbar spinal fusion surgery in our hospital's Neurosurgery clinic were included. Patients were divided into three groups: group S (control), which received classical TIVA (propofol and remifentanil); group k, which received classical TIVA with the addition of ketamine; and group L, which received classical TIVA with the addition of lidocaine. During the intraoperative period, mean arterial pressure, heart rate, and doses of anesthetic drugs used were recorded. Postoperatively, visual pain score, opioid consumption, time to first ambulation, gas and stool passage, duration of stay in the post-anesthesia care unit, as well as nausea-vomiting and sedation scores were also documented.