Medrese mezunlarının akademiye geçiş deneyimi üzerine sosyolojik bir analiz
A sociological analysis on the transition experience of madrasah graduates to the academy
- Tez No: 897972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde medrese mezunlarının geçmişe nazaran üniversiteye özellikle ilahiyat fakültelerine rağbet ettikleri gözlemlenmektedir. Öyle ki son dönemlerde ilahiyat fakülteleri bünyesindeki yüksek lisans ve doktora programlarında medrese mezunu bireylerin sayısının her geçen sene arttığı görülmektedir. Bu durum özellikle medreselerin ilahiyat fakültelerindeki varlıklarını daha görünür hale getirmektedir. Geleneksel bir kurum olan medreselerden eğitim alan bireylerin üniversitelere geçmelerinin nitel bir yaklaşımla ele alındığı bu çalışmada 15 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin yanı sıra gözlemler neticesinde bu durum farklı açılardan incelenmiş ve sosyolojik bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada genel anlamda katılımcıların medreseden üniversiteye yönelme nedenleri, katılımcıların medrese eğitimleri sürecinde modern eğitime katılma düzeylerinin üniversiteye geçişteki yansımaları, bu süreçte meydana gelen değişimler ve bu değişimin boyutları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca katılımcıların medrese mezunu kişilerden aldıkları tepkilerin geçiş sürecindeki etkileri, katılımcıların üniversitedeki sosyal ilişkilerinin boyutları, katılımcıların üniversiteye karşı aidiyet düzeyleri, katılımcıların medreseden farklı bir kurum olması bakımından üniversiteye geçiş öncesi yaşanan endişeler katılımcıların gözünden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Compared to earlier times, madrasa graduates are now more in demand by universities, particularly those with theology faculties. Indeed, it is evident that the number of madrasa graduates enrolled in doctorate and master's programs in theological faculties has been rising annually. The current state of affairs increases the visibility of madrasas within theological faculties. The transition of people who attended traditional madrasas to universities is the subject of this study, which employs a qualitative approach. As a result of observations made, the situation was analyzed from various perspectives and assessed from a sociological standpoint. In general, the study's goals are to ascertain the factors that led our participants to switch from madrasah to university education, the extent to which they engaged in modern education while receiving their madrasah education, and the nature of the changes that transpired during this process. Additionally, the participants' concerns about the university being a different institution from the madrasah were discussed from various angles, as were the effects of the responses they received from graduates of the madrasah during the transition process, the dimensions of their social relations at the university, and their level of belonging.