Flüt eğitiminde kullanılan Giuseppe Gariboldi Etudes Mignonnes Op. 131 etüt kitabının incelenmesi
Review of Giuseppe Gariboldi Etudes Mignonnes Op.131 etude book used in flute education
- Tez No: 897976
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN CÜCEOĞLU ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, flüt literatüründe önemli etüt ve eserleri bulunan ve aynı zamanda flüt sanatçısı olan Giuseppe Gariboldi'nin“Etudes Mignonnes Op.131”kitabında yer alan toplam 20 etüdü teknik ve müzikal konular ( hız, ton, ölçü birimleri, metronom hızları, nefes aralıkları, teknik konular, seslendirme teknikleri, gürlük terimleri, ifade terimleri, süslemeler) bakımından incelemek amaçlanmıştır. Etütlerin teknik ve müzikal kazanımlarının belirlenmesiyle öğrencilerin teknik eksikliklerin ya da zorlukların belirlenerek flüt eğitiminde daha verimli ve kısa sürede sonuçlara ulaşılacağı düşünülmektedir. G. Gariboldi Op.131 etüt kitabında toplam 20 etüt bulunmaktadır. Etütlerin tamamı nitel araştırma yöntemiyle ve içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Yapılan analiz ile, Giuseppe Gariboldi'nin Etudes Mignonnes etüt kitabında yer alan etütlerin her biri içerdiği tonal yapı, ölçü birimi, metronom değerleri, hız ve nüans terimleri, teknik çalışmalar, nefes aralıkları, seslendirme teknikleri, müzikal ifade terimleri, süslemeler bakımından kategorize edilerek dağılımları incelenmiş ve bulgular tablolar şeklinde sunulmuştur. Araştırmada, etütlerde tempo belirleyici olarak ''andante'',“moderato'' ve ”allegretto'' hız terimlerinin çoğunlukla kullanıldığı, buna göre etütlerin genellikle parmak ajilite ve çabukluğunu geliştirmeye yönelik olduğu, etütlerin çoğunlukla 4/4'lük ve 2/4 lük ölçü birimleriyle yazıldığı, uzun nefes aralıklarının kullanılmasıyla diyafram ve nefes kontrolüne yönelik etütler olduğu, etütlerde en çok arpej olmak üzere gam, aksan, kromatik geçiş ve üçleme gibi teknik çalışmalara yer verildiği, bu sayede icracının parmak koordinasyonuyla birlikte nefes kontrolü ve dil gelişimine katkı sağladığı, etütlerin tamamında ''legato'' seslendirme tekniklerinin kullanıldığı ve ''staccato'' seslendirme tekniklerinin de çalıştırıldığı, etütlerin tamamında ''piyano'' ve ''crescendo'' temel gürlük terimlerinin kullanıldığı, etütlerde geçiş notası ve kısa basamak gibi süslemelere yer verildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine a total of 20 etudes in the book“Etudes Mignonnes Op.131”by Giuseppe Gariboldi, who has important etudes and works in the flute literature and who is also a flutist, in terms of technical and musical issues (speed, tone, units of measure, metronome speed, breathing intervals, technical issues, voicing techniques, loudness terms, ornaments). It is thought that by determining the technical and musical achievements of the etudes, students' technical deficiencies or difficulties will be identified, and results will be achieved more efficiently and in a shorter time in flute education. There are a total of 20 etudes in the G.Gariboldi op.131 etude book. All the etudes were analyzed by qualitative research method and content analysis. With the analysis, each of the etudes in Giuseppe Gariboldi's Etudes Mignonnes etude book was categorized in terms of tonal structure, measurement unit, tempo, speed and nuance terms, technical studies, voicing techniques, musical expression terms, ornaments and their distribution was examined, and the findings were presented in tables. In the study, it was found that the speed terms“andante”,“moderato”and“allegretto”were mostly used as tempo determinants in etudes, accordingly, etudes were generally aimed at developing finger agility and quickness, etudes were mostly written in 4/4 and 2/4 units, etudes were mostly written in 4/4 and 2/4 units, etudes aimed at diaphragm and breath control with the use of long breath intervals, etudes were mostly arpeggios, scales, accents, It was concluded that technical exercises such as chromatic transition and triplets were included, thus contributing to the performer's finger coordination, breath control and language development,“legato”voicing techniques were used in all etudes and“staccato”voicing techniques were also practiced,“piano”and“crescendo”basic loudness terms were used in all etudes, and ornaments such as transition note and short step were included in the etudes.