Flüt eğitiminde kullanılan Carl Joachim Andersen Op.41 etüt kitabının incelenmesi
Analysis of Carl Joachim Andersen Op.41 etude book used in flute education
  1. Tez No: 861102
  2. Yazar: ENGİN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN CÜCEOĞLU ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Carl Joachim Andersen'in Op.41 etüt kitabında yer alan toplam 18 etüdü, teknik ve müzikal konular (hız, tempo, ton, ölçü birimleri, nefes aralıkları, teknik konular, seslendirme teknikleri, gürlük terimleri, süslemeler) bakımından incelemek amaçlanmıştır. Etütlerde ele alınan teknik ve müzikal konuların belirlenmesiyle, öğrencinin eksikleri doğrultusunda etütler çalıştırılarak bu eksiklerin ya da güçlüklerin giderilmesi sağlanabilir. Böylelikle etütlerden beklenen kazanımlar, daha verimli ve kısa sürede gerçekleşebilir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, Op.41 etüt kitabındaki toplam 18 etüt içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Veriler kod ve temalara göre düzenlenerek, bulgular tablolar şekilde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, etütlerin çoğunlukla“moderato”ve“allegro”tempolarda yazıldığı,“andantino”ve“animato”'nun da etütlerde görüldüğü, buna göre etütlerin parmak ajilitesini geliştirmeye yönelik olduğu, etütlerin çoğunlukla 3/4'lük ve 2/4'lük ölçü birimleriyle yazıldığı, uzun nefes aralıklarının kullanılmasıyla nefes kontrolüne yönelik etütler olduğu, etütlerde en çok arpej olmak üzere aralık, aksan, oktav, dizi ve kromatik dizi gibi teknik çalışmalara yer verildiği ve bu sayede çalıcının parmak gelişimine katkı sağlandığı, etütlerde çoğunlukla“legato”ve“staccato”seslendirme tekniklerinin çalıştırıldığı, etütlerde temel gürlük terimleri kullanıldığı, etütlerde süslemelere hiç yer verilmediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine a total of 18 etudes in Carl Joachim Andersen's Op.41 etude book in terms of technical and musical subjects (speed, tempo, tone, signature units, breathing intervals, technical subjects, vocalization techniques, dynamic units, ornaments). By determining the technical and musical subjects covered in the etudes, these deficiencies of difficulties can be eliminated by studying the etudes in line with the deficiencies of the student. Consequently, the expected gains from the studies can be achieved more efficiently and in a shorter time. Qualitative research method was used in study, a total of 18 studies in the Op.41 study in the Op.41 study book were analyzed by making content analysis. The data were arranged according to codes and themes, and the findings were presented and interpreted in tables. In the research, the etudes were mostly written in“moderato”and“allegro”tempos,“andantino”and“animato”were also seen in the etudes which implies that the etudes aimed to improve finger agility, the technical exercises in the studies include arpeggios, intervals, accents, octaves, scales and chromatic scales, which contribute to the development of the player's fingertechnique, and the etudes were mostly in 3/4 and 2/4 measurement units. In the etudes, mostly“legato”and“staccato”vocalization techniques are used. It was concluded that basic dynamic units were used in the etudes and no ornamentation were included in the etudes.