Güzel sanatlar liselerinde flüt eğitiminde kullanılan etüt ve eserler
Etudes and works used in flute education in fine arts high schools
  1. Tez No: 504161
  2. Yazar: GÜNEY CAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM EDA ANGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma flüt öğretmenlerinin Güzel Sanatlar Liseleri flüt eğitiminde kullandıkları etüt ve eserlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alan araştırmasına dayalı betimsel bir çalışma olup, genel tarama modellerinden olan tekil tarama modelini içermektedir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 15 adet güzel sanatlar lisesi ve bu kurumlarda görev yapan flüt eğitimcileri oluşturmaktadır. 9., 10., 11. ve 12. Sınıf flüt eğitiminde flüt öğretmenleri tarafından en çok Barok Döneme ait bestecilerin eserlerinin tercih edildiği ve Giuseppe Gariboldi, Emill Prill, Ernesto Koehler ve Marcel Moyce' a ait etüt kitaplarının tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the studies and works used by the flute teachers in the flute education of Fine Arts High Schools. It is a descriptive study based on research field research and includes a single screening model which is one of the general screening models. The study sample depends on the Ministry of Education in Turkey constitute 15 fine arts high school and flute educators who work in these institutions. In the 9th, 10th, 11th and 12th grade flute education, the results of study books belonging to Giuseppe Gariboldi, Emill Prill, Ernesto Koehler and Marcel Moyce were preferred by the flute teachers mostly to the works of composers of Baroque Period.