Eczacı hasta ilişkisinin eczane performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pharma-patient relationship on pharmacy performance
  1. Tez No: 898006
  2. Yazar: KÜBRA DURAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Etkin ilaç yönetimi, hasta ve sağlık profesyoneli arasında güçlü bir ilişki gerektirir. Eczacılar, geleneksel dağıtım rollerinden uzaklaşıp hasta bakımına daha aktif katıldıkça, bu ilişkileri etkileyen faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Bu araştırma Erzincan ilindeki beş serbest eczanede yapılan kesitsel bir çalışmadır. Hasta ve eczacı ilişkisini inceleyerek algılanan eczacı uzmanlığının ilişki kalitesi, öz yeterlilik, hasta memnuniyeti ve ilişki bağlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Toplam 500 hastaya, algılanan eczacı uzmanlığı, ilişki kalitesi, öz yeterlilik, hasta memnuniyeti ve ilişki bağlılığını ölçen anketler uygulanmış ve 209 anketten geri dönüş alınıştır. Veriler, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için hiyerarşik çoklu regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, hasta tarafından algılanan eczacı uzmanlığı ile ilişki kalitesi arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bu ilişkiler, ilişki kalitesi dikkate alındığında da önemli olmaya devam etmiş, ancak korelasyonların büyüklüğü azalmıştır. Bununla birlikte, algılanan eczacı uzmanlığı veya ilişki kalitesi ile ilaç öz yeterliliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, algılanan eczacı uzmanlığı, ilişki kalitesinin, hasta memnuniyeti ve ilişki bağlılığının bağımsız bir belirleyicisidir. İlişki kalitesi, algılanan uzmanlığın hasta memnuniyeti ve ilişki bağlılığı üzerindeki etkisine aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective medication management relies on a strong relationship between patients and healthcare professionals. As pharmacists transition from traditional distribution roles to more active involvement in patient care, it becomes important to identify the factors that impact these relationships. This cross-sectional study was conducted at five independent Erzincan province pharmacies. The study aims to investigate the relationship between patients and pharmacists and to assess the impact of perceived pharmacist expertise on relationship quality, self-efficacy, patient satisfaction, and relationship commitment. A total of 500 patients were surveyed with validated questionnaires measuring perceived pharmacist expertise, relationship quality, self-efficacy, patient satisfaction, and relationship commitment, and 209 responses were returned. The data were analyzed using hierarchical multiple regression to examine the relationships between variables. The findings indicate a significant positive correlation between perceived pharmacist expertise and relationship quality. These relationships remained significant even when relationship quality was considered, although the strength of the correlations decreased. However, there was no significant relationship between perceived pharmacist expertise or relationship quality and medication self-efficacy. In conclusion, perceived pharmacist expertise is an independent predictor of relationship quality, patient satisfaction, and relationship commitment. Relationship quality also mediates the effect of perceived expertise on patient satisfaction and relationship commitment.