Taekwondocularda life kinetik egzersizlerinin denge, koordinasyon ve reaksiyon zamanı üzerine etkileri
Effects of life kinetic exercises on balance, coordination, and reaction time in taekwondo athletes
  1. Tez No: 898007
  2. Yazar: AYŞE HAZAL BOYANMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı 11-14 (x̄=12,671,01) yaşları arasında bulunan, kırmızı kuşak ve üzeri taekwondocularda Life Kinetik egzersizlerinin denge, koordinasyon ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla deney grubu sporcuları (n=15), taekwondo antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca haftada iki gün süre ile 45 dakikalık Life Kinetik egzersizleri uygulamışlardır. Kontrol grubu (n=15) ise taekwondo antrenmanlarına devam etmiştir. LK egzersiz programı uygulamasından önce ve sonra denge becerisi, Performanz denge cihazı ve Y Denge testi ile, el göz koordinasyonu, Purdue Pegboard el beceri testi ile, reaksiyon zamanı ise FitLight trainer cihazı ile el, ayak ve taekwondo reaksiyon testi olmak üzere 3 ayrı basamakta ölçülmüştür. Verilerin analizi, tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü karışık desen ANOVA analizi ile yapılmıştır. Bağımlı değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı, normallik testlerinden Shapiro-Wilk testi ve çarpıklığın standart değeri hesaplanarak incelenmiştir. Varyansların homojenlik testleri Levene testi ile kontrol edilmiştir ve varyans homojenliklerinin sağlanamadığı durumlarda Pillai's Trace test sonuçları verilmiştir. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda değişkenler arasındaki fark anlamlı kabul edilmiştir. Performanz Denge testi ile yapılan ölçüm sonucuna göre çift, sağ ve sol ayak ölçümleri incelendiğinde grup ve ölçüm faktörlerinin etkileşimi anlamlı bulunmuştur (p.05). Random ayak reaksiyon testi hit puanlarında ise grup-ölçüm faktörünün etkileşiminin etkisi anlamlı bulunmuştur (p.05). Taekwondo reaksiyon testi hit puanları, averaj reaksiyon zamanı ve test toplam süreleri incelendiğinde, grup ve ölçüm faktörünün etkileşimi, ölçülen değişkenler üzerinde anlamlı değildir (p>.05). Bu sonuçlardan hareketle, LK egzersizlerinin denge, el göz koordinasyonu ve el reaksiyon testlerinde geleneksel taekwondo antrenmanı yapan kontrol grubuna göre bir üstünlüğü varken, ayak reaksiyon testinde sporcuların reaksiyon zamanlarını geliştirmesini sağladığı fakat kontrol grubuna göre anlamlı bir üstünlüğü olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Taekwondo reaksiyon testinde ise LK eğitiminin averaj reaksiyon zamanını geliştirebileceği fakat taekwondo antrenmanlarından anlamlı bir üstünlüğü bulunmadığı ve hit sayısı ve toplam süre değerlerinde anlamlı bir gelişim sağlamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Life Kinetic exercises on balance, coordination, and reaction time in red belt and above taekwondo athletes aged 11-14 (x̄=12,671,01). For this purpose, the experimental group athletes (n=15) practiced Life Kinetic exercises twice a week for 45 minutes in addition to taekwondo training for 8 weeks. The control group (n=15) continued taekwondo training. Before and after the LK exercise program, balance skills were measured with Performanz balance device and y balance test, hand-eye coordination was measured with the Purdue Pegboard hand skill test, and reaction time was measured with the FitLight trainer device in 3 different steps as hand, foot, and taekwondo reaction test. The data were analyzed using a two-factor mixed-design ANOVA with repeated measures. Whether the dependent variables were normally distributed was examined by calculating the Shapiro-Wilk test and the standard value of skewness. The homogeneity tests of variances were checked with Levene's test and in cases where variance homogeneity was not achieved, Pillai's Trace test results were given. In cases where the P value was less than 0.05, the difference between the variables was considered significant. According to the results of the Performanz balance test, when the pair, right and left foot measurements were examined, the interaction of group and measurement factors was found to be significant (p.05). In the random foot reaction test hit scores, the effect of group-measurement factor interaction was found to be significant (p.05). When taekwondo reaction test hit scores, average reaction time and total test times were analyzed, the interaction of group and measurement factor was not significant on the measured variables (p>.05). Based on these results, it was found that LK exercises had a superiority in balance, hand-eye coordination and hand reaction tests compared to the control group practicing traditional taekwondo training, while in the foot reaction test, it improved the reaction times of the athletes, but did not have a significant superiority compared to the control group. In the taekwondo reaction test, it was concluded that LK training can improve the average reaction time, but it does not have a significant superiority over taekwondo training and did not provide a significant improvement in the number of hits and total time values.