Atık kömür külü kullanılarak üretilen çimento esaslı hafif kompozitlerin özellikleri
Properties of cement based lightweight composites produced by using waste coal ash
- Tez No: 898034
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yozgat Şeker Fabrikasında kullanılan kömürün yanması sonucu açığa çıkan ve kazanın tabanında birikmiş olan küllerin hem atık olarak depolanması hem depolanmış olan atık küllerin doğal kaynaklara karışması sonucu kirlenmesi ciddi sorun oluşturmaktadır. Endüstriyel atık küllerin sanayileşmenin sonucu olarak her geçen gün artması bu atıkların ortamdan bertaraf edilmesi sorusunu gündeme getirmiştir. Atık küllerin özellikle inşaat sektöründe çimento ile ikame olarak ya da katkı malzemesi olarak kullanımı sağlanabilmektedir. Bu çalışmada Yozgat Şeker Fabrikasından temin edilen atık kömür külünün betonun üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla atık kömür külü çimentonun ağırlıkça %0, %10, %20, %30 ve %40 oranlarında harç karışımlarına ilave edilmiştir. Su/çimento (su/ç) oranı 0,4, 0,5 ve 0,6 için hazırlanan karışımlardan 40x40x160 mm3 boyutlarında prizmatik harç numuneleri üretilmiştir. Üretilen numunelerin kuru birim ağırlık, su emme, porozite, ultrases geçiş hızı ve ısıl iletkenlik katsayısı gibi fiziksel özellikleri ile basınç ve eğilme dayanımı gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına bağlı olarak, aynı atık kömür külü oranına sahip numunelerde su emme, porozite, kuru birim ağırlık, ultrases geçiş hızının su/ç oranı arttıkça artış gözlenmiştir, buna karşılık basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve ısıl iletkenlik katsayılarında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The storage of the ashes released as a result of the combustion of coal and accumulated at the bottom of the boiler as waste, as well as the contamination of the stored waste ashes as a result of mixing with natural resources poses a serious problem. The increase in industrial waste ashes day by day as a result of industrialization has raised the question of the disposal of these wastes from the environment. Waste ashes can be used as a substitute for cement or as an additive material, especially in the construction sector. In this study, it was aimed to investigate the usability of waste coal ash obtained from Yozgat Sugar Factory in the production of mortar. For this purpose, waste coal ash was added to mortar mixtures at 0%, 10%, 20%, 30% and 40% by weight of cement. Prismatic mortar specimens with dimensions of 40x40x160 mm3 were produced from the mixtures prepared for water/cement (water/cement) ratios of 0.4, 0.5 and 0.6. Physical properties such as dry unit weight, water absorption, porosity, ultrasound, thermal conductivity coefficient and mechanical properties such as compressive and flexural strength were determined. Based on the experimental results obtained, it was observed that water absorption, porosity, dry unit weight, ultrasound transmission rate increased with increasing water/coal ash ratio, whereas compressive strength, flexural strength and thermal conductivity coefficient decreased.