Kömür külü atık sahalarından oluşacak olan ağır metal kirlenmesinin belirlenmesi
The determination of heavy metal contamination at the coal ash waste sites
  1. Tez No: 109607
  2. Yazar: GÜL AKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Türkiye'deki Termik santrallerde yaygın olarak linyitler kullanılmaktadır. Kömürün oluşumu sırasında B, Cr, Cu, Ni, Mo, S, V gibi pek çok elementi yapısında topladığı bilinmektedir. Yakıldığında bu elementler külde yoğunlaşabilir. Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde bulunan Soma, Yatağan, Kemerköy, Yeniköy kömür yakan termik santrallerinden üretilen ağır metallerin neden olduğu çevresel kirlilik saptanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda kül sahalarından alman örneklerin fiziksel ve kimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve TCLP, ASTM, CEN yöntemleri kullanılarak küllerin zehirlilik potansiyelleri tespit edilmiştir. Laboratuar koşullarında bombada kömürün yanması sonucunda ortaya çıkan gaz fazın içerdiği toksik elementler saptanmıştır. Yüksek sıcaklık ve alkali ortamda oluştuğu bilinen Cr6+'nın termik santral küllerindeki varlığı ve sulu ortamda Cr^'ün oksidasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Lignite's are utilized predominantly in the power plants in Turkey. Coal is known to concentrate many elements such as B, Cr, Cu, Ni, Mo, S, V, etc. entrained in its structure during the coalification process. When burnt, further enrichment of these elements occurs in the ash. Distribution of the elements within the ash structure is different. The amounts of fly ash produced are about 15 million tons in Turkey. In this study, heavy metal pollution probability resulted from power stations named Soma, Yatağan, Kemerköy and Yeniköy, which are located at Ege Region was investigated. After the determination of physical and chemical characterizations of the samples, the toxicity potential of the fly ashes and the toxic element components in the coal combustion gases were researched by using TCLP, ASTM, CEN methods. The toxic elements that the gas phase - which came out with the burning of coal- contain were found in the bomb under the laboratory conditions. The existing of the Ct6* which is known that it took form in high temperature and alkali conditions in the power plant ashes and the oxidation of the Cr3+ in the liquid environment, were examined.