Üretim planlama yazılımlarının pisagor bulanık sayı tabanlı ahp ve waspas yöntemi ile seçimi
Selection of production planning software using pythagoran fuzzy number based ahp and waspas method
  1. Tez No: 898035
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE MERDİVENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşletmeler kısa, orta ve uzun dönem planlama çalışmalarında üretim planlama yazılım programlarına ihtiyaç duymaktadır. Yapılan araştırmalar üretim planlama yazılımlarının işletmeler için zaman, işgücü, üretim, fazla mesai, stok kontrol gibi alanlarda fazlasıyla yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunlar göz önüne alındığında, işletmeler için üretim planlama yazılımlarının seçimi için alternatiflerin değerlendirilmesi kritik bir karar problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada bir şirket için üretim planlama yazılım seçimi amaçlanmıştır. Birçok kriter içerebilen ve kesin yargılar barındırmayan bulanık bir süreç olduğu göz önüne alınarak; kriter ağırlıklarının hesaplanmasını Pisagor Bulanık AHP, alternatiflerin kriterler açısından değerlendirilmesinde ise Pisagor Bulanık WASPAS yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma için uyumluluk, maliyet, erişilebilirlik, yapay zeka, sistem güvenilirliği ve geleceğe yönelik uyum kriterleri belirlenmiş olup, 4 adet farklı üretim planlama yazılım alternatif olarak alınmıştır. Değerlendirme için alanında uzman 4 karar vericiyle çalışılmıştır. Araştırma sonucunda bir şirket için üretim planlama yazılımlarında uyumluluk kriteri en fazla önem derecesine sahip çıkmış olup en uygun alternatifin üretim planlama yazılım programı 2 olan alternatifin seçilmesi uygun bulunmuştur. Araştırma sonuçlarının geçerliliğini test etmek için duyarlılık analizi yapılmıştır. Test edilen verilerden elde edilen sonuçların geçerlilik düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Enterprises require production planning software programs for short, medium, and long-term planning. Research indicates that production planning software greatly assists enterprises in areas such as time management, labor efficiency, production optimization, overtime management, and inventory control. Considering these factors, evaluating production planning software for enterprises emerges as a critical decision-making problem. This study aims to evaluate a company's production planning software. Recognizing that this process can involve multiple criteria and is inherently fuzzy without definitive judgments, Pythagorean Fuzzy AHP is utilized for calculating criteria weights, while Pythagorean Fuzzy WASPAS methods are employed for evaluating alternatives based on criteria. Compatibility for the work, cost, accessibility, artificial intelligence, system reliability, and future adaptability criteria have been determined, and four different production planning software alternatives have been selected. The evaluation is conducted with input from 4 expert decision-makers. The research results highlight compatibility as the most important criterion for production planning software for a company, leading to the selection of alternative 2 as the most suitable production planning software program. Sensitivity analysis is performed to test the validity of the research results, demonstrating a high level of validity from the analyzed data.