Assessing social and cultural consequences of housing development in riyadh: A case study of Al-Malaz district
Konut gelişiminin sosyal ve kültürel sonuçlarının değerlendirilmesi: Al-Malaz bölgesi örneği
- Tez No: 898052
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hızlı kentleşme, dünya genelinde şehirlerin çevresel sürdürülebilirliği için büyük zorluklar oluşturmakta ve kentsel alanların önemli bir bileşeni olan konut gelişimi kaçınılmaz olarak etkilenmektedir. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad da kaçınılmaz olan durumdan etkilenmektedir. Hızla büyüyen ve nüfusu artan bir şehir olarak, konut kompleksleri kentsel manzarayı dönüştürmektedir. Bu çalışma, konut gelişiminin sürdürülebilirliği teşvik etmede etkisini, özellikle El-Malaz semtini odak noktasına alarak incelemektedir. Araştırma, derinlemesine bir analiz yoluyla, El-Malaz'daki konut gelişiminin toplumsal refah, sosyal etkileşim, kültürel uyum ve dayanıklılık gibi sosyo-kültürel konulara ilişkin sosyal ve kültürel sonuçlarını değerlendirmektedir. Çalışma, nicel verileri nitel analiz ile birleştirerek karma yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. Amaç, konut geliştirme yönetmeliklerinin ve uygulamalarının sürdürülebilirliği teşvik etmedeki etkinliğine ilişkin bilgi sağlamaktır. El-Malaz'da konut geliştirmenin etkilerini anlayarak, bulgular gelecekteki kentsel gelişim ve mimari tasarım stratejilerini bilgilendirmeyi, Riyad şehrinde daha sürdürülebilir ve dayanıklı bir yaşam alanı oluşturmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid pace of urbanization presents significant challenges to environmental sustainability in cities around the world, and housing development is inevitably impacted as a key component of urban areas. Riyadh, the capital of Saudi Arabia, is no exception. As a rapidly growing city with an increasing population, its housing complexes are transforming the urban landscape. This study examines the impact of housing development on promoting sustainability, with a specific focus on the Al-Malaz district. Through an in-depth analysis, the research evaluates the social and cultural consequences of housing development in Al-Malaz, addressing sociocultural issues such as community well-being, social interaction, as well as cultural adaptation and durability. The study employs a mixed-methods approach, combining quantitative data with qualitative analysis. The goal is to provide insights into the effectiveness of housing development regulations and practices in promoting sustainability. By understanding the impacts of residential development in Al-Malaz, the findings aim to inform future strategies for urban development and architectural design, contributing to a more sustainable and resilient in Riyadh city.