Paydaşların paylı mal ile ilgili hukuki işlemleri
Legal transactions of stakeholders regarding shared property
  1. Tez No: 898062
  2. Yazar: MEHMET AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tez çalışmamızın konusu, TMK'nın 688 ila 700'üncü maddeleri arasında, birlikte mülkiyet başlığı altında düzenlenen paylı mülkiyete konu olan paylı mal ile ilgili hukuki işlemlerdir. Paylı mala birden çok kişi maliktir (TMK m. 688/1). Paylı mal ile ilgili hukuki işlemler paydaşlar tarafından yapılabileceği gibi paydaş olmayanlar tarafından da yapılabilir. Çalışmamızda özellikle paydaşlar tarafından yapılan hukuki işlemler ele alınmıştır. Bu işlemler bir paydaş tarafından diğer bir paydaşa karşı yapılabileceği gibi, paydaş olmayan bir kişiye karşı da yapılabilir. Ayrıca paydaşlar tarafından yapılan hukuki işlemler ile paydaş olmayan kişiler tarafından yapılan hukuki işlemlerin iç içe geçtiği durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda yeri geldiğinde paydaş olmayanlar tarafından yapılan hukuki işlemlere de değinilmiştir. Çalışmamızın konusu olmaması nedeniyle paydaş olmayanlar tarafından yapılacak hukuki işlemler ile ilgili açıklamalar sınırlı tutulmuştur. Bu tez çalışmamızda bilimsel görüşler, yargısal içtihatlar ve mevzuattan faydalanılmıştır. Tezin amacı doğrultusunda konu, tüm ayrıntılarıyla ele alınmış; hukuki uyuşmazlıkları en aza indirmek, uyuşmazlık çıkması durumunda ise uyuşmazlığın etkin ve adil bir şekilde çözüme kavuşturulması için saptamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the legal transactions regarding shared property, which is subject to joint ownership, regulated under the title of joint ownership, between articles 688 and 700 of the Türk Medeni Kanunu. Shared property is owned by more than one person (TMK article 688/1). Legal transactions regarding shared property can be carried out by joint owners or not joint owners. These are the legal transactions made by the joint owners discussed in our study. These transactions can be carried out by a joint owner against another joint owner or against a not joint owner. Additionally, there may be situations where legal transactions made by joint owners are intertwined with legal transactions made by not joint owner. For this reason, in our study, when necessary, legal transactions made by not joint owners were also mentioned. Since it is not the subject of our study, explanations regarding legal transactions to be carried out by not joint owners are limited. In this thesis study, scientific opinions, judicial precedents and legislative regulations were used. In line with the purpose of the thesis, the subject has been discussed in full detail and determinations have been made to minimize legal disputes and, in case of a dispute, to resolve the dispute effectively and fairly.