The effects of AI in digital education on student leraning and teaching practices in higher education in Mogadishu, Somalia
Dijital eğitimde yz'nin Somali Mogadishu'da yükseköğretimde öğrenci öğrenimi ve öğretim uygulamaları üzerindeki etkileri
- Tez No: 898063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARUĞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik ve Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, dijital eğitimde yapay zekanın Mogadişu, Somali'deki yüksek öğrenimdeki öğrenci öğrenme ve öğretme uygulamaları üzerindeki etkilerini araştırıyor. Yapay zekanın hızla ilerlemesi ve çeşitli sektörlere entegrasyonuyla birlikte Somali'deki eğitim kurumları, öğrenme deneyimini geliştirmek ve öğretim metodolojilerini geliştirmek için giderek daha fazla yapay zeka odaklı araçları benimsiyor. Çalışma, Somali Mogadişu'daki öğrencilerden ve öğretmenlerden veri toplamak için nicel ve nitel anketi birleştiren karma yöntem yaklaşımını kullanmaktadır. Temel hedefler, yapay zeka destekli platformların öğrenmeyi kolaylaştırmadaki etkinliğini değerlendirmek, kullanıcıların karşılaştığı zorlukları belirlemek ve öğretim uygulamaları üzerindeki genel etkiyi anlamaktır. Nicel veriler, SPSS v. 29 aracılığıyla betimsel istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, katılımcılardan toplanan nitel veriler içindeki örüntüleri veya temaları tanımlayan, analiz eden ve raporlayan araştırmacıların nitel veriler için tematik bir analizi kullanılmıştır. Çalışmanın. Temel bulgular, yapay zeka destekli platformların eğitim kaynaklarına erişimi önemli ölçüde iyileştirdiğini, kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri sağladığını ve öğrenci katılımını artırdığını gösteriyor. Araştırma aynı zamanda eğitimcilerin yapay zeka araçlarının geleneksel öğretim yöntemlerini destekleme potansiyelini takdir etmelerine rağmen, bu zorlukları etkili bir şekilde ele almak için sürekli güncellemelere ve iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu da ortaya koyuyor. Tez, yapay zekanın eğitimde kullanımını optimize etmek için politika yapıcılara, eğitim kurumlarına ve teknoloji geliştiricilere yönelik önerilerle sona ermektedir. Yapay zeka destekli eğitim platformları, belirlenen zorlukları ele alarak ve avantajlardan yararlanarak Somali'deki yüksek öğrenimi dönüştürmede ve onu daha kapsayıcı, verimli ve etkili hale getirmede önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the effects of AI in digital education on student learning and teaching practices in higher education in Mogadishu, Somalia. With the rapid advancement of artificial intelligence and its integration into various sectors, educational institutions in Somalia are increasingly adopting AI-driven tools to enhance the learning experience and improve teaching methodologies. The study employs a mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative quationnaire to gather data from students and teachers in Mogadishu, Somalia. The primary objectives are to assess the effectiveness of AI-powered platforms in facilitating learning, identify the challenges faced by users, and understand the overall influence on teaching practices. Quantitative data was analyzed by using descriptive statistics, correlation analysis and regression analysis through SPSS v. 29. The study used a thematic analysis for qualitative data where the researchers identified, analyzed, and reported patterns or themes within the qualitative data collected by from the participants of the study. Key findings indicate that AI-powered platforms significantly improve access to educational resources, provide personalized learning experiences, and enhance student engagement. The research also reveals that while educators appreciate the potential of AI tools to supplement traditional teaching methods, there is a need for continuous updates and improvements to address these challenges effectively. The thesis concludes with recommendations for policymakers, educational institutions, and technology developers to optimize the use of AI in education. By addressing the identified challenges and leveraging the benefits, AI-powered educational platforms can play a crucial role in transforming higher education in Somalia, making it more inclusive, efficient, and effective.