Metabolic and mechanical coupling of enteric nervous system in regenerating colon
Enterik sinir sisteminin yenilenen kolondaki metabolik ve mekanik birlikteliği
- Tez No: 898107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR DEĞİRMENCİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Bioengineering, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnflamasyonun çözümlenme aşaması farklı dokularda hala tam olarak anlaşılamamıştır. İnflamasyondan etkilenen bölgelerde inflamasyonun çözümlemesinde farklı hücre tipleri görev almaktadır. Kalın bağırsak için inflamasyona cevap veren hücre topluluklarından biri olan enterik sinir sistemi, farklı hücre tiplerinden oluşup kalın bağırsak katmanlarının farklı konumlarında yer almaktadır. Ancak, enterik glia ve nöronların inflamasyon sonrası doku yenilenmesindeki etkileşimi hala bilinmemektedir. Bu çalışmadaki bulgularımız, inflamasyon üzerine fazla stimüle olan nöronların lipit damlacıkları oluşturduğu, enterik glianın ise nöronları yağ partikülleri birikmesi sonucu oluşabilecek toksisiteden korumak için bu damlacıkları hücre içine aldığı yönünde olmuştur. Yağ partükülleri enterik gliada depolanmaktadır. Enterik sinir sisteminin gösterdiği metabolik tepkinin yanı sıra mekânsal transkriptomik analiziyle gösterdiğimiz üzere, enterik sinir sistemi doku yenilenmesine mekanik olarak da cevap vermektedir. Bu analiz bize transkriptlerin dokudaki yerlerini tam olarak belirlememize ve hasar sonrası kendini yenilemekte olan dokudaki transkriptlerin mekânsal yakınlıklarını analiz etmemize olanak sağlamıştır. Bu analiz sonucu PTN-PTPRZ1 reseptör ligand yolağının enterik sinir sitemi hücrelerinin kas tabakasından mukoza altına yöneliminde rolünün olduğunu gözlemledik. Kalın bağırsağın rejenerasyon gösteren bölümlerinde PTN-PTPRZ1 proteinlerinin ortak ifadesinin arttığını gözlemledik. Bunun yanında, enterik sinir sisteminin doku yenilenmesinde, hücrelerin organizasyonuna olan etkilerini göstermek için, içinde enterik sinir sistemini de barındıran kompleks kalın bağırsak assembloid yapıları oluşturduk. Bu yapılarda enterik sinir sisteminin öncü hücrelerinden farklılaşan nöron ve glialar kas tabakasından mukoza tabakasına hareket edebilmektedir. Bu çalışma, enterik sinir sisteminin kalın bağırsaktaki rejenerasyona yardımcı çeşitli katkılarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Resolution of inflammation in different tissues still remains unclear. Different cell types coordinate to ameliorate inflammatory regions. In colon, enteric nervous system (ENS) is one of cell types that responds to inflammation with its heterogeneous cell types and locations throughout different layers. However, reaction of enteric glia and neuron to regeneration mechanistically and metabolically is still unknown. In this study, we found that neurons are hyperactivated upon inflammation and produce lipid droplets; enteric glia uptake these lipids to protect neurons from lipid induced toxicity. Lipid particles are stored in enteric glia. In addition to metabolic response, there is also metabolic response of ENS to regeneration which is resolved by spatial transcriptomics. This method enabled us to identify transcripts in their exact positions on the tissue; allowed us to determine transcript proximities to each other in a reorganizing tissue. We found that PTN-PTPRZ1 axis is a regulator of cell inclination of ENS cells in muscularis externa towards the submucosa. Co-expression of Ptn- Ptprz1 was increased in the regenerative area of the colon. Moreover, to determine role of ENS in tissue reorientation in vitro, we achieved to produce ENS harboring complex assembloids. Enteric progenitor cells derived neuron and glia cells from muscularis externa were able to migrate mucosa. This study underscores diverse aspects of ENS cells to aid regeneration process upon regeneration in colon.