Sağlık turizmi ve butik oteller: İstanbul bölgesindeki butik otellerde sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma
Health tourism and boutique hotels: A study on social media usage in boutique hotels in Istanbul region
- Tez No: 898120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul bölgesindeki butik otellerin sosyal medya kullanımını sağlık turizmi bağlamında incelemek amaçlanmıştır. Sağlık turizmi, bireylerin sağlık hizmetlerinden faydalanmak amacıyla başka bir ülkeye seyahat etmesini kapsamaktadır ve son yıllarda bu alan, küresel sağlık sektöründe önemli bir büyüme göstermektedir. Butik oteller ise, genellikle küçük ölçekli, kişiselleştirilmiş hizmet sunan ve benzersiz bir konaklama deneyimi sağlayan otellerdir. Bu çalışmada, butik otellerin sosyal medya platformlarını nasıl kullandıkları, bu kullanımın sağlık turizmi üzerindeki etkileri ve müşteri çekme stratejileri araştırılmıştır. Çalışmada, İstanbul'daki butik otellerde sosyal medya kullanımının yaygınlığı, sosyal medya stratejileri ve bu stratejilerin sağlık turizmi alanındaki etkileri detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, otel yöneticileri ve sosyal medya yöneticileri ile görüşmeler yapıldı ve konuyu derinlemesine incelemek için açık uçlu sorgulamalarla desteklendi. Elde edilen veriler, sosyal medya kullanımının butik otellerin müşteri çekme ve sağlık turizmi pazarında rekabet etme konusundaki rolünü ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması, sağlık turizmi ve butik otel yönetimi alanlarında faaliyet gösteren işletmelere sosyal medya stratejileri geliştirme ve uygulama konusunda yol gösterici niteliktedir. Ayrıca, akademik literatüre katkıda bulunarak, sağlık turizmi ve sosyal medya kullanımı konularında daha fazla araştırma yapılmasına olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the social media use of boutique hotels in the Istanbul region in the context of health tourism. Health tourism involves individuals traveling to another country to benefit from health services, and in recent years this field has shown significant growth in the global health sector. Boutique hotels, on the other hand, are generally small-scale hotels that offer personalized service and provide a unique accommodation experience. In this study, how boutique hotels use social media platforms, the effects of this use on health tourism and customer attraction strategies were investigated. In the study, the prevalence of social media use in boutique hotels in Istanbul, social media strategies and the effects of these strategies in the field of health tourism are discussed in detail. Within the scope of the study, interviews were held with hotel managers and social media managers and supported by open-ended questions to examine the subject in depth. The data obtained reveals the role of social media use in attracting customers and competing in the health tourism market for boutique hotels. This thesis provides guidance for businesses operating in the fields of health tourism and boutique hotel management in developing and implementing social media strategies. Additionally, it contributes to academic literature and allows further research on health tourism and social media use.