COVİD-19 sonrası butik otellerin turizmdeki yeri ve önemi: Muğla örneği
The role and importance of boutique hotels in tourism after COVID-19: The case of Muğla
- Tez No: 925565
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla bölgesindeki butik otellerin COVID-19 pandemisi sonrasında turizm sektöründeki rolünü ve önemini incelemektir. Pandemi sürecinde butik otellerin karşılaştığı zorluklar, uyguladıkları stratejiler, değişen müşteri beklentileri ve turizm sektöründeki dönüşümleri anlamak, butik otellerin sektördeki yerini daha iyi kavrayabilmek adına önemlidir. Ayrıca, butik otellerin müşteri memnuniyeti, sürdürülebilirlik stratejileri ve rekabet avantajı sağlama süreçlerine yönelik yaklaşımları da araştırmanın kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Derinlemesine bilgi edinilmesine odaklanılan bu çalışmada, birincil veriler, Muğla bölgesindeki butik otel yöneticileri, sektörel paydaşlar ve turistlerle yapılan yarı yapılandırılmış mülakat formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, Muğla'nın önde gelen turistik bölgelerinden Bodrum ve Fethiye'deki butik otellerde görevli yöneticiler ve sektörel paydaşlardan oluşmaktadır. Bu örneklem grubuyla toplamda 24 katılımcı ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar ses kayıt cihazlarıyla kaydedilip, Microsoft Word üzerinden deşifre edilerek Maxqda 2020 (20.2.2) yazılımı ile tematik analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçları, pandemi sürecinde butik oteller, büyük otellere kıyasla daha az olumsuz etkilenmiş, esneklikleri ve kişiselleştirilmiş hizmet anlayışları sayesinde daha fazla talep görmüştür. Özellikle hijyen ve mesafe gereklilikleri, misafirlerin butik otelleri tercih etmesinde önemli bir rol oynamıştır. Pandemi sırasında, büyük otellerin kalabalık yapıları ve açık büfe servisleri gibi unsurlar, sağlık ve güvenlik endişeleri nedeniyle misafirler tarafından daha az tercih edilmiştir. Buna karşılık, butik otellerin daha izole, sakin ve hijyenik ortamlar sunmaları, onları daha cazip hale getirmiştir. Bunun yanı sıra, butik otellerin müşteri memnuniyetine odaklanması ve daha kişisel bir deneyim sunması, pandemi sonrasında bu otellerin popülaritesinin artmasına katkı sağlamıştır. Katılımcılar, butik otellerin sağladığı bu özel deneyimlerin, misafirlerin daha az kalabalık ortamlarda tatil yapma arayışlarını karşılamak adına önemli olduğunu vurgulamışlardır. Ancak, pandemi sonrası dönemde butik otellere olan talebin, büyük bir sıçrama göstermediği de gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, butik otellerin sundukları kişiselleştirilmiş hizmet ve özgün deneyimler, onları belirli bir müşteri grubuyla popüler kılmaya devam etmektedir. Butik otellerin pandemi sonrası dönemdeki rolü, esneklik, hijyen ve kişiselleştirilmiş hizmet gibi unsurlarla şekillenmiştir. Ancak, sürdürülebilirlikleri ve rekabet avantajlarını artırabilmek için, butik otellerin hizmet kalitelerini daha da yükseltmeleri ve misafir deneyimini daha da özelleştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, pandemi sonrası dönemde artan bireysel seyahat talepleri ve kırsal turizm ile ilgili değişen eğilimler, butik otellerin gelecekteki başarıları için önemli fırsatlar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role and significance of boutique hotels in the tourism sector in the Muğla region following the COVID-19 pandemic. Understanding the challenges boutique hotels faced during and after the pandemic, the strategies they implemented, changing customer expectations, and transformations within the tourism sector is crucial for gaining deeper insights into their position in the industry. Additionally, the study explores boutique hotels' approaches to customer satisfaction, sustainability strategies, and their processes for gaining a competitive advantage. A phenomenological approach, a qualitative research method, was adopted in this study. Primary data were collected through semi-structured interviews with boutique hotel managers, industry stakeholders, and tourists in the Muğla region. The study's sample group consists of managers and industry stakeholders from boutique hotels in Bodrum and Fethiye, two prominent tourist destinations in Muğla. In total, 24 in-depth interviews were conducted. The interviews were recorded using audio devices, transcribed via Microsoft Word, and analyzed thematically using Maxqda 2020 (20.2.2) software. The research findings indicate that boutique hotels were less adversely affected by the pandemic compared to large hotels, as they experienced higher demand due to their flexibility and personalized service approach. Hygiene and social distancing requirements played a significant role in guests' preference for boutique hotels. During the pandemic, guests were less inclined to stay in large hotels due to their crowded environments and buffet services, which raised health and safety concerns. In contrast, boutique hotels offered more isolated, tranquil, and hygienic settings, making them more appealing. Furthermore, boutique hotels' emphasis on customer satisfaction and personalized experiences contributed to their increased popularity after the pandemic. Participants highlighted that these unique experiences played a key role in fulfilling guests' desire for vacations in less crowded environments. However, the study also found that demand for boutique hotels did not experience a significant surge in the post-pandemic period. Nevertheless, the personalized services and distinctive experiences they offer continue to make them popular among specific customer segments. In conclusion, the role of boutique hotels in the post-pandemic period has been shaped by factors such as flexibility, hygiene, and personalized service. However, to enhance their sustainability and competitive advantage, boutique hotels need to further improve their service quality and tailor the guest experience even more. Additionally, the increasing demand for individual travel and evolving trends in rural tourism present significant opportunities for the future success of boutique hotels.