Okul öncesi çocuklarda duyu motor temelli ergoterapi yaklaşımının öz düzenleme, bilişsel beceriler ve okula hazır bulunuşluğa etkisi: pilot randomize kontrollü çalışma
Effects of sensorimotor-based occupational therapy approach on self-regulation, cognitive skills and school readiness in preschool children: A pilot randomized controlled trial
  1. Tez No: 898121
  2. Yazar: REMZİYE AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi çocuklarda duyu motor temelli ergoterapi yaklaşımının öz düzenleme, bilişsel beceriler ve okula hazır bulunuşluğa etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen 5-6 yaş arası 37 çocuk, rastgele yöntemle 19 çalışma ve 18 kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Çocukların değerlendirilmesinde, öz düzenleme becerileri için Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği, okula hazır bulunuşlukları için Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, yürütücü işlevleri için Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlev Envanteri, bilişsel tempoları için Kansas Okul Öncesi Çocuklar İçin Düşünsellik İçtepisellik Ölçeği A Formu, duyusal işlemleme becerileri için Duyu Profili, motor beceriler için ise Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi- 2- Kısa Form kullanıldı. Değerlendirmeler her iki gruba uygulandıktan sonra, kontrol grubundaki çocuklar okul öncesi eğitime devam ederken, çalışma grubundaki çocuklara okul öncesi eğitime ek olarak 10 hafta boyunca haftada iki gün günde bir saat olmak üzere duyu motor temelli ergoterapi programı uygulandı. 10 hafta sonra çalışma ve kontrol grubunun değerlendirmeleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of sensorimotor-based occupational therapy approach on self-regulation, cognitive skills and school readiness in preschool children. The study involved 37 preschool children aged 5-6 years, randomly divided into 19 study and 18 control groups. The Preschool Self-Regulation Scale was used for self-regulation skills, the Metropolitan Readiness Test was used for school readiness, the Childhood Executive Function Inventory was used for executive functions, the Kansas Reflection-Impulsivity Scale for Preschoolers Form A was used for cognitive tempo, the Sensory Profile was used for sensory processing skills, and the Bruininks Oseretsky Test of Motor Proficiency- 2- Brief Form was used for motor skills. After the assessments were applied to both groups, the children in the control group continued preschool education, while the children in the study group received an occupational therapy-based sensory-motor training program for one hour a day, two days a week for 10 weeks in addition to preschool education. After 10 weeks, the evaluations of the study and control groups were repeated.