Theileria ovis ile doğal enfekte keçilerde oksidatif stres, tiroid hormonları, iz elementler ve bazı biyokimyasal belirteçlerin değerlendirilmesi
The evaluation of oxidative stress, thyroid hormones, trace elements and some biochemical markers in naturally infected goats with Theileria ovis
- Tez No: 898122
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER, DOÇ. DR. BEKİR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Parazitoloji, Biochemistry, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Theileriosis, Theileria cinsindeki protozoon türlerinin neden olduğu kene kaynaklı bir hastalıktır. Enfeksiyonun neden olduğu biyokimyasal değişikliklerin keçi theileriosisinin patofizyolojisinin anlaşılmasında önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada keçilerde theileriosis enfeksiyonunda oksidatif stres, tiroid hormonları, iz elementler ve bazı biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 7'si sağlıklı, 7'si Theileria ovis ile enfekte 14 keçi örneği kullanıldı. Theileria enfeksiyonunun tanısı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile konuldu. Enfekte ve sağlıklı keçilerden alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda, total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK), triiyodotironin (T3), tiroksin (T4), bakır (Cu), çinko (Zn) , kobalt (Co), manganez (Mn), selenyum (Se), demir (Fe), alanin aminotransferaz (ALT), aspartat transaminaz (AST), gama glutamil transferaz (GGT), total protein, albümin, kreatinin trigliserit, kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-kolesterol), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-kolesterol) ve üre test edildi. Oksidatif stres indeksi (OSİ) ve kan üre azotu (BUN) hesaplanarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Theileriosis is a tick-borne disease caused by protozoon species in the Theileria genus. The biochemical changes induced by infection are considered to be an important understanding of the pathophysiology of goat theileriosis. In this study, it was aimed to determine oxidative stress, thyroid hormones, trace elements, and some biochemical parameters in theileriosis infection in goats. A sample of 14 goat was used for this purpose, of which 7 were healthy and 7 were infected with Theileria ovis. Theileria infection was diagnosed from the polymerase chain reaction (PCR). In serum obtained from blood samples taken from infected and healthy goats was tested for total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), triiodothyronine (T3), thyroxine (T4), copper (Cu), zinc (Zn), cobalt (Co), manganese (Mn), selenium (Se), iron (Fe), alanine aminotransferase (ALT), aspartate transaminase (AST), gamma glutamyl transferase (GGT), total protein, albumin, triglyceride, cholesterol, high density lipoprotein (HDL- cholesterol ), low density lipoprotein (LDL- cholesterol), urea and creatinine. Oxidative stress index (OSI) and blood urea nitrogen (BUN) were calculated.