Uzun ve kısa mesafe atletlerin bazı biomotorik ve antropometrik yapı değerlerinin karşılaştırılması
The Comparison of biomotorik and antropometric structure values for the short and long distance athletes
- Tez No: 89814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, uzun ve kısa mesafe branşındaki atletlerin antropometrik ve bazı biomotorik özelliklerinin karşılaştırılması araştırılmıştır. 1998 yılında milli takım aday sporcusu 30 kısa mesafe, 30 uzun mesafe branşmda toplam 60 atlet bu çalışmada denek olarak yer aldılar. Antropometrik ve biomotorik özellikleri kapsayan toplam 49 değişken bu çalışmanın amacı için test edildi. Deneklerden alınan ölçümler sonucunda şu değerlere ulaşılmıştır. Uzun mesafecilerde; yaş 20.56±4.65, ağırlık 62.18±5.18 kg, boy 174.53±5.59cm, spor yaşı 6.86±3.58, skinfold ölçümleri, karın 7.54±1.99, femoris 7.01±1.73, biceps 3.13±0.40, triceps 5.02±0.97, suprailiac 10.34±2.75, subscapula 7.64Ü.51, göğüs 4.70±1.05, baldır 6.10±1.38, genişlik ölçümleri, göğüs çapı 271.20±14.04, göğüs derinliği 215.30±12.02, kalça genişliği 307.63±20.80, omuz genişliği 421.13±16.90, diz genişliği 94.00±4.74, ayak bileği genişliği 68.33±3.64, çevre ölçümleri, omuz çevresi 105.96±17.42, göğüs çevresi (exp) 87.70±3.22, göğüs çevresi (insp) 94.03±3.54, karın çevresi 73.13±5.70, kalça çevresi 94.70±4.60, uyluk çevresi 50.13±2.43, diz çevresi 35.40±1.40, baldır çevresi 35.10±1.97, pazu çevresi (ext) 23.16±1.36, pazu çevresi (flex) 27.53±1.63, uzunluk ölçümleri, oturma boyu 91.26±2.62, kulaç uzunluğu 172.20±5.81, omuz dirsek uzunluğu 34.90±1.72, önkol uzunluğu 26.23±1.35, uyluk uzunluğu 43.40±2.62, baldır uzunluğu 42.16±2.58, tüm bacak uzunluğu 91.23±3.61, biomotorik ölçümler. 30m sürat 4.03±0.13, 100m sürat 12.53±0.44, durarak uzun atlama 224.30±10.12, dikey sıçrama 52.20± 7.38, 12 dk koşu 3944.66±149.52. Kısa mesafecilerde yaş 22.46±2.33, ağırlık 70.80±3.31, boy 179.23±2.59, spor yaşı 6.00±1.08, skinfold ölçümleri, karın 6.07±0.54, femoris 5.75±0.65, biceps 3.52±0.37, triceps 3.99±0.40, suprailiac 7.59±0.47, subscapula 6.79±0.56, göğüs 4.34±0.39, baldır 4.70±0.47, genişlik ölçümleri, göğüs çapı 279.16±5.58, göğüs derinliği 229.96±4.36, kalça genişliği 321.90tb7.71, omuz genişliği 431.06±7.68, diz genişliği 92.43±2.82, ayak bileği genişliği 68.86±2.08, çevre ölçümleri, omuz çevresi 107.33±2.34, kalça çevresi 97.10±6.13, uyluk çevresi 54.33Ü.68, diz çevresi 34.80±2.28, baldır çevresi36.93±1.59, pazu çevresi (ext) 24.20±0.88, pazu çevresi (flex) 28.43±1.13, uzunluk ölçümleri, oturma boyu 91.86±1.33, kulaç uzunluğu 177.93±4.84, omuz dirsek uzunluğu 36.26±1.46, önkol uzunluğu 26.73i0.73, uyluk uzunluğu 43.46il.65, baldır uzunluğu 43.40il.19, tüm bacak uzunluğu 93.26il.87, biomotorik ölçümler. 30m sürat 3.63i0.02, 100m sürat 11.14i0.11, durarak uzun atlama 261.10il8.17, dikey sıçrama 72.03i2.26, 12 dk koşu 3047i75.39. Sonuç olarak uzun ve kısa mesafe branşmdaki atletlerin uzunluk ölçümlerinin performanslarına etkilerinde anlamlı ilişki bulunamamıştır. Deri altı yağ ölçümlerinin ise az olması performansa olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. Biomotorik testlerde ise kısa mesafe branşındakilerin uzun mesafe branşındakilerden üstün oldukları fakat dayanıklılık açısından uzun mesafe branşmdaki atletlerin daha üstün oldukları görülmüştür. Daha önce yapılmış çalışmalarda uzun mesafe ve kısa mesafe branşmdaki atletlerin düşük vücut yağ yüzdesine sahip olmaları performanslarına olumlu yönde etkisi olduğunu göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,the biomotor and antropometric features of the athletes who are running short and long distances are studied. In 1998,60 athletes from the national team candidates,30 from short runners and 30 from long runners,have been used in this study.49 parameters,which are testing antropometric and biomotoric features,have been tested. The and of the experiments I have taken this result.; long runners, age 20.56±4.65, weight 62.18±5.18 kg, height 174.53±5.59cm, sporth age 6.86±3.58, skinfold size, abdomen 7.54±1.99, femoris 7.01Ü.73, biceps 3.13±0.40, triceps 5.02±0.97, suprailiac 10.34±2.75, subscapula 7.64Ü.51, dreast 4.70±1.05, calf 6.10±1.38, wideness size. dreast size 271.20±14.04, dreast detth 215.30±12.02, hip size 307.63±20.80, shoulder wideness 421.13±16.90, diz genişliği 94.00±4.74, ayak bileği genişliği 68.33±3.64, surroundings size, shoulder size 105.96±17.42, dreast size (exp) 87.70±3.22,, dreast size (insp) 94.03±3.54, abdomen size 73.13±5.70, hip size 94.70±4.60, thigh size 50.13±2.43, diz çevresi 35.40±1.40, calf size 35.10±1.97, upper arm size(ext) 23.16±1.36, upper arm size (flex) 27.53Ü.63, length size; sitting size 91.26±2.62, swimming stroke 172.20±5.81, sholder elbow length 34.90±1.72, front of length 26.23±1.35, thigh length 43.40±2.62, calf length 42.16±2.58, leg size 91.23*3.61, biomotorik size. 30m speed 4.03±0.13, 100m speed 12.53±0.44, to stop long jump 224.30±10.12, vertical jump 52.20± 7.38, 12 dk running 3944.66±149.52. Short runners age, 22.46±2.33, weight 70.80±3.31, height 179.23±2.59, sporth age 6.00±1.08, skinfold size, abdomen 6.07±0.54, femoris 5.75±0.65, biceps 3.52±0.37, triceps 3.99±0.40, suprailiac 7.59±0.47, subscapula 6.79±0.56, dreast 4.34±0.39, calf 4.70±0.47, wideness size, dreast size 279.16±5.58, dreast detth 229.96±4.36, hip size 321.90±7.71, shoulder wideness 431.06±7.68, diz genişliği 92.43±2.82, ayak bileği genişliği 68.86±2.08, surroundings size, shoulder size 107.33±2.34, hip size 97.10±6.13, thigh size 54.33±1.68, diz çevresi 34.80±2.28, calf size 36.93Ü.59, upper arm size (ext) 24.20±0.88, upper arm size (flex) 28.43Ü.13, length size: sitting size 91.86Ü.33, vnswimming stroke 177.93±4.84, sholder elbow length 36.26±1.46, front of length 26.73±0.73, thigh length 43.46±1.65, calf length 43.40±1.19, leg size 93.26±1.87, biomotorik size. 30m speed 3.63±0.02, 100m speed 11.14±0.11, to stop long jump 261.10±18.17, vertical jump 72.03±2.26, 12 dk running 3047±75.39. In conclusion^ is found that there is no correlation between the length parameters and the performence of the athletes who are running long and short distances.lt is seen that the measurement of the skinfold, when it is less,affects the performance positively. In biomotoric tests,it is seen that short distance runnersare better than long distance runners, but on the other hand when we consider the strength of them,the situation is on the other way around. In the former studies,it is seen that all the athletes who are running short or long distances have low skinfold percent. vm