Türk anayasalarında hukuk devleti
Rule of law in Turkish constitutions
  1. Tez No: 89815
  2. Yazar: MUZAFFER BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
VIII TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmamızda başlığından da anlaşılacağı gibi, Türk anayasalarında hukuk devleti konusunu incelemeye çalıştık.Öncelikle hukuk devleti düşüncesinin nerede ve hangi aşamalardan sonra oluştuğunu ve olgunlaştığını anlayabilmek için, Avrupa'da Magna Carta Libertatum dan başlayarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine kadar geçen dönemdeki belgeler, bildiriler, anayasalar ve sözleşmeleri hukuk devleti bağlamında inceledik Konumuzun daha. rahat anlaşılması ve kavram kargaşasına meydan vermemek için hukuk, devlet, hukuk devleti ve benzeri devlet şekillerini sunduk. Hukuk devletini etraflıca inceleyip, konuyu belli başlı öğelere ayırdık.Her ne kadar doktrinde, hukuk devleti öğeleri konusunda ittifak sağlanamamışsa da, asgari bazı unsurlarda birleşilmiştir. Bu unsurlar temel hakların tanınması ve korunması, devletin hukuka bağlılığı, idarenin kanuniliği, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı son olarak da devletin her türlü eylem ve işlemini yargı denetimine tabi olması, vazgeçilmez ve bizimde inceleyeceğimiz öğelerdir Osmanlı Devleti'nde, hukuk devleti düşüncesinin ilk kıvılcımlarını ve gelişimini Senedi İttifaktan başlayarak, 1921 Teşkilatı Esasiye Kanunu'na kadar bu arada ilan edilen hümayunlar ve anayasal belgeler sırası ile incelenmiştir. Avrupa'nın etkisi ile Osmanlı Devleti'nde başlayan, hukuk devleti paralelindeki anayasal hareketler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarına zemin oluşturmuş ve ışık tutmuştur 1924,1961 Anayasası ve son olarak ta halen yürürlükte olan 1982 Anayasasını, hukuk devleti açısından değerini konumunu ve yukarıda belirttiğimiz öğelere ne kadar uygunluk gösterdiğini, bu dönemdeki uygulamalardaki başarıları ve aksaklıkları incelemeye çalıştık. Çağdaş demokratik ülkelerle karşılaştırıldığında, birtakım eksikliklerimiz olsa da hukuk devletini oluşturmada bir hayli mesafe aldığımız ve sosyal hukuk devleti seviyesine az bir mesafe kaldığı, yadsınamaz bir gerçektir tec vtewfefflrtei wmw
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT As the title of this work suggests, the subject of rule of low in Turkish Constitutions has been analyzed in the present work. To give a precise account of how this Concept was formed and through which stages it passed we started examining the developments in the field of the rule of law upuntil the European Human Rights Convention, beginning from the Magna Carta Libertatum. We clarified the meaning of some concepts such as law, state and the rule of law so that the subject dealt with in the present work cauld be easily comprehended.The rule of law was examined in great detail and the subject was separated into elements. Although there is not a consensus in doctrine as to the features of the rule of law, the minumum standards of it are agreed upon. Those components constituting the rule of law are: Recognition and protection of the basic rights; Separation of powers ; independence of the courts and their importiality.The fact that every action of the state is subject to judical control is also an important aspect of the rule of law. The thaught of the rule of law in Ottomen Empire harks back to deed of Alliance. Developments within the context of the rule of law have been touched upon by looking at Deed of Alliancejmperial decrees and Constitutionnal documents.The rule of law and constitutional movements started in the Ottoman Empire under the influence of Europe became the ground for and shed light to, the contitutions of the Turkish Republic. The consititutuons of 1924,1961 and have been and the present consitituton pnomulgated in 1982 analyzed to see te which point these constitutions are in accodance with the rule of law. Compared to contemporary democratic Couutries we are limping behind them. However it should not be forgotten that we have passed thorough very important stages in realizing the rule of law.