Köpeklerde intraabdominal kitle operasyonu öncesi ve sonrası intraabdominal basınç ve arteria renalisdeki rezistif indeks değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of intra-abdominal pressure and resistive index changes in arteria renalis before and after intra-abdominal mass surgery in dogs
  1. Tez No: 898142
  2. Yazar: ABDURRAHİM FADIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada köpeklerde şekillenen intraabdominal kitlelerin operasyon öncesinde ve sonrasında böbrek rezistif indeksi ve intraabdominal basıncın değerlendirilmesi amaçlamıştır. Bu çalışmanın hayvan materyalini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Anabilim Dalına getirilen 10 adet farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki intraabdominal kitle tanısı konulmuş köpek oluşturmuştur. Köpeklerin 2'si erkek, 8'i dişi olup yaşları 5 ile 19 arasında değişmekteydi. Köpeklerden 2'si Golden Retriewer, 2'si Husky 1'i Alman çoban köpeği, 1'i Toy Poodle, 3'ü Terrier ve 2'si melez köpeklerden oluşmaktadır. Hastaların rutin kan analizleri Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Klinik Tanı Laboratuvarında, laparotomi operasyonları için Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı operasyon ünitesi bünyesinde bulunan rutin yumuşak doku seti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the renal resistive index and intra-abdominal pressure before and after the operation of intra-abdominal masses in dogs. The animal material of this study consisted of 10 dogs of different ages, breeds, and sexes diagnosed with intra-abdominal masses brought to the Department of Surgery of the Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital. The ages of the dogs ranged between 5 and 19 years, and they comprised two males and eight females. Two dogs were Golden Retrievers, two were Huskies, one was a German Shepherd, another was a Toy Poodle, three were Terriers, and two were mongrel dogs. Routine blood analyses of the patients were performed at the Clinical Diagnostic Laboratory of Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, and routine soft tissue set available in the operation unit of Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery was used for laparotomy operations.