İstanbul Boğazı küçük ölçekli balıkçılık av araçlarının av kompozisyonları ve CPUE hesaplamaları
Catch compositions and CPUE estimates of small scale fishing gears in the Istanbul strait
- Tez No: 898143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada İstanbul Boğazı'nda küçük ölçekli balıkçılıkta kullanılan av araçlarının av kompozisyonlarının ve CPUE hesaplamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yıl içindeki balıkçılık sezonu boyunca bölgede faaliyet gösteren küçük ölçekli balıkçılar ile ava çıkılarak, kullandıkları av araçlarının özellikleri ile av kompozisyonları belirlenmiş, yakalanan türler ve CPUE hesaplamalarında kullanılacak olan diğer veriler kaydedilerek saha örnekleme çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda İstanbul Boğazı küçük ölçekli balıkçılığında kullanılan ticari av araçlarının av kompozisyonu ve CPUE hesaplamaları ilk defa kapsamlı şekilde verilmiştir. İstanbul boğazında yapılan bu çalışmada toplam 1054,233 kg ticari av yakalanmış olup, bu miktar tespit edilen toplam 23 av aleti ile avlanan 11 ekonomik türden oluşmaktadır. Bölgede tespit edilen tüm küçük ölçekli av araçlarının detaylı teknik çizimleri gösterilmiştir. Ağlar dışında en yüksek CPUE değerine sahip av aracı olarak sayıca istavrit çaparisi, ağırlıkça ise lüfer uzun oltası olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kullanılan av araçlarının bölgelere göre de sayıca ve ağırlıkça av kompozisyonları ve CPUE değerleri de grafiksel olarak verilmiş olup, çalışma toplam 60 adet şekil ve 49 adet tablo içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the catch composition and CPUE estimations of fishing gears used in small-scale fisheries in the Istanbul Strait. In this context, small scale fishermen operating in the region were caught during the fishing season of the year, the characteristics of the fishing gears they used and their catch compositions were determined, the species caught and other data to be used in CPUE estimations were recorded and field sampling studies were conducted. As a result of the study, the catch composition and CPUE estimations of commercial fishing gears used in small scale fisheries in the Istanbul Strait were provided comprehensively for the first time. In this study conducted in the Istanbul Strait, a total of 1054.233 kg of commercial catch was caught, and this amount consisted of 11 economic species caught with a total of 23 fishing gear. Detailed technical illustrations of all small scale fishing gears detected in the region are shown. It was determined that the fishing gear with the highest CPUE value, other than nets, was horse mackerel in number and bluefish longline in weight. In addition, the catch composition and CPUE values of the fishing gear used by fishing ground are given graphically, and the study includes a total of 60 figures and 49 tables. "This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 39882.