Sığır akciğerinde pnömonilerin ve tüberküloz hastalığının histopatolojik veriler kullanılarak makine öğrenmesi teknikleriyle tespiti
Detection of pneumonia and tuberculosis disease in the bovine lung by machine learning techniques using histopathological data
  1. Tez No: 898147
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TAYFUN BİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sığır tüberkülozu (bTB), önemli ekonomik kayıplarla ilişkilendirilen, zoonotik, bulaşıcı ve kronik bir hastalıktır ve dünya genelinde çeşitli bölgelerde endemik bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Histopatolojik incelemeler, özellikle ayırt edici bir belirteç olarak işlev gören Langhans dev hücrelerinin tanımlanmasıyla, kritik bir teşhis yöntemidir. Bu çalışma, öğrenim aktarımını kullanarak tüberkülozun diğer pnömoni türlerinden ayırıcı tanısına odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma, histopatolojik görüntülerde Langhans dev hücrelerini tespit etmek için YOLOv8 algoritmasını kullanarak bTB teşhisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Lojistik Regresyon (LR), Destek Vektör Makineleri (DVM) ve Rastgele Orman (RO) gibi makine öğrenmesi algoritmaları sınıflandırma görevinde %98.6'lık dikkate değer bir doğruluk gösterirken, YOLOv8 Langhans dev hücrelerini lokalize etmede yüksek hassasiyet sergilemektedir. Bu bulgular, özellikle tüberkülozun diğer akciğer rahatsızlıklarından ayırt edilmesinde, bTB teşhis yeteneklerinin ilerlemesine değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bovine tuberculosis (bTB) is a zoonotic, infectious, and chronic disease associated with significant economic losses, persisting as an endemic concern in various regions globally. Histopathological examinations are a crucial diagnostic method, particularly with the identification of Langhans giant cells, which act as a distinctive marker. The study focuses on the differential diagnosis of tuberculosis from other types of pneumonia utilizing transfer learning. Additionally, the work aims to enhance bTB diagnosis by employing the YOLOv8 algorithm to detect Langhans giant cells in histopathological images. While machine learning algorithms such as Logistic Regression, Support Vector Machines, and Random Forest algorithms reveal a notable accuracy of 98.6% in classification task, YOLOv8 demonstrates high precision in localizing Langhans giant cells. These findings make a valuable contribution to the advancement of bTB diagnostic capabilities, particularly in distinguishing tuberculosis from other pulmonary conditions.