Erişkinlerin kolorektal kanserden korunmaya yönelik sağlık inançlarının sağlık arama davranışları ile ilişkisi
The relationship between adults' health beliefs about colorectal cancer prevention and health seeking behaviors
  1. Tez No: 898146
  2. Yazar: SEZER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışma erişkinlerin kolorektal kanserden (KRK) korunmaya yönelik sağlık inançlarının sağlık arama davranışları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırmaya Türkiye'nin batı bölgesi'ndeki bir şehir hastanesine 50-70 yaş arası KRK tanısı ve kolorektral şikayetler ile başvurmayan 435 hasta alındı. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, KRK'den Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, Sağlık Arama Davranışı Ölçeği (SADÖ), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Avrupa Sağlık Etki Ölçeği-EUROHIS (WHOQOL-8.Tr) ile toplandı. Bulgular: Bireylerin herhangi bir hastalık durumunda öncelikle profesyonel sağlık arama davranışını tercih ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between health beliefs about prevention of colorectal cancer (CRC) and health seeking behaviours of adults. Materials and Method: This descriptive and cross-sectional study included 435 patients aged 50-70 who did not present with a diagnosis of colorectal cancer (CRC) or colorectal complaints at a city hospital in the western region of Turkey. Research data were collected using the Personal Information Form, Health Belief Model Scale for CRC Prevention, Health Seeking Behavior Scale, SF-12 Quality of Life Scale, and European Health Impact Scale-EUROHIS (WHOQOL-8.Tr). Results: It was found that individuals primarily preferred professional health-seeking behavior in the event of any illness.