Yetişkinlerde Koklear İmplant Programlama Esnasında Göz İzleme Etkinliğinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Eye Tracking Effectiveness During Cochlear Implant Programming in Adults
- Tez No: 898149
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL ANADOLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koklear implant programlama esnasında bireylere özgü elektriksel dinamik ranjı belirlemek adına üst stimülasyon seviyesi olan C seviyeleri ve alt stimülasyon seviyelerinden olan eşik seviyesi olarak belirlenen T seviyelerinde deneyler yapılmıştır. Bu seviyeler belirlenirken daha çok davranışsal yöntemler ve elektrofizyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı kullanılan yaklaşımlara ek olarak programlama esnasında pupil dilatasyon cevaplarını değerlendirmektir. Çalışmaya yaş aralığı 25-65 ve yaş ortalamaları 45,56 ±15,06 olan 9 koklear implant kullanan birey dahil edilmiştir. C ve T seviyeleri için deneyler uygulanırken göz takip cihazıyla pupil çapı değişiklikleri kaydedilmiştir. İstemli davranışsal cevaplar elde etmek için deney düzeneğine uygun ertelenmiş davranışsal cevaplar alınmıştır. Bunların doğruluk yüzdeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the electrical dynamic range specific to individuals during cochlear implant programming, experiments were performed at C levels, which are the upper stimulation levels, and T levels, which are determined as the threshold level, which are the lower stimulation levels. Behavioral methods and electrophysiological methods are mostly used to determine these levels. The aim of the study is to evaluate pupil dilation responses during programming in addition to the approaches used. The study included 9 cochlear implant users with an age range of 25-65 years and a mean age of 45.56 ± 15.06 years. Pupil diameter changes were recorded with an eye tracker during the experiments for C and T levels. To obtain voluntary behavioral responses, delayed behavioral responses were obtained in accordance with the experimental setup. Their accuracy percentages were calculated. In level C experiments, significant differences were observed between the sound condition and the silent condition (p < 0.5). At the same time, a general increase in pupil diameter was observed with increasing stimulus current intensity. In the T-level experiments, no significant differences were observed between the sound condition and the silent condition (F (5, 1168) =1.360, p=0.246). In deferred behavioral responses, 90.79% accuracy was obtained for 'yes' and 98.21% accuracy was obtained for 'no' at C level. At T level, 79.17% accuracy was obtained for 'yes' and 76.32% accuracy was obtained for 'no'. As a result of the study, it was observed that there was an electrically evoked pupillary dilation response in our experiments in which we evaluated C levels. The high accuracy percentages in delayed behavioral responses support the results of our study. In addition to behavioral and electrophysiological threshold determination methods, pupil diameter evaluations have been shown to be possible. In this respect, our study is a preliminary study for future studies.