Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracatta örgütlenmesi, sektörel dış ticaret şirketleri
The Small and middle sized companies to export organization sectoral foreign trade model
- Tez No: 89818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmele'lerin (KOBİ) genel yapısı, sorunları, önemi, ülkemizdeki KOBİ'lerin üretimde, istihtamda ve dış ticaretimizde önemi, ülkemiz ihracatını artırmak amacıyla sektörel bazda örgütlenmeleri Sektörel Dış Ticaret Modeli (SDŞ) ve bu modelin yararlan incelenmiştir. Araştırma sonucunda ülkemiz ihracınının ve KOBİ'lerin ihracat paylarının artırılması amacıyla ve bu işletmelerin her türlü finansman, pazarlama, tedarik v.d sorunlarına çözüm getirebilecek örgütlenme ile SDŞ modelinin teşviki ve KOBİ'lerin bu konuda yönlendirilmesi ve uluslararası rekabet edebilirliklerinin artırılması için daha etkin çalışmalar yapılması gerekmektedir. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY“İn this thesis the structure, problems, importance of The Small and Middle Sized Companies; the importance of The Small and Middle Sized Companies in production, employment and exports; the organization of The Small and Middle Sized Companies in sectoral basis to increase exports; Sectoral Foreign Trade Model and the benefits of Sectoral Trade Model is studied. As a result of the thesis, it is found out that it is important to organize The Small and Middle Sized Companies within Sectoral Trade Model to find a solution to financial marketing supply problems of them in order to increase the exports of The Small and Middle Sized Companies as well as the exports of Turkey and work harder to make The Small and Middle Sized Companies more competitive in international markets.”XV