KOBİ'lerin ihracata yönelik örgütlenmesi üzerine bir model: Sektörel dış ticaret firmaları
- Tez No: 72850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler 1970'li yıllardan itibaren değişen ekonomik anlayışlar çerçevesinde gittikçe artan bir önem kazanmaya başlamış ve ekonomik gelişmenin motoru oldukları farkedilmiştir. Bu büyük gücün sahip olduğu potansiyelin yurt içi pazarlar kadar yurt dışı pazarlarda da değerlendirilmesi ile ülkenin ekonomik gelişmesine katkı yapacağı anlaşılmıştır. İhracat günümüzde yaşanan hızlı değişimler ve globalleşen dünya ekonomisinde gün geçtikçe önemi artan bir faaliyet olmuştur. Türkiye de dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak 1980 yılından itibaren ihracata özel bir önem vererek ihracat performansını çeşitli teşviklerle artırmaya çalışmıştır. Bu süreçte ihracata yönelik farklı organizasyon modelleri de denenmiştir. Sektörel Dış Ticaret Şirketleri de bu model arayışları sonucunda ortaya çıkmış bir uygulamadır. Sektörel Dış Ticaret Şirketleri modelinde amaç, KOBİ'lerin dünya pazarlarına açılmaları, ölçek ekonomilerinden yararlanmaları ve daha etkin faaliyet gösterebilmeleri için ihracata yönelik bir organizasyon altında toplanmalarıdır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde KOBİ'lerin tanımı, özellikleri, ekonomideki yeri ve önemi, bunlara yönelik teşvik ve destekleme sistemleri ve KOBİ'lerin sorunları ortaya konmuştur.İkinci bölümde ihracatın önemi ve yararlan, KOBİ'lerin ihracata yönelme nedenleri, ihracat yaparken karşılaştıkları sorunlar, Türkiye'nin ihracatındaki yerleri ve ihracatta örgütlenmelerinin sağlayacağı faydalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde dünyadaki ihracata yönelik örgütlenme modelleri çerçevesinde Japonya, Güney Kore, ABD ve İtalya uygulamaları, dördüncü bölümde ise Türkiye'deki ihracata yönelik örgütlenme modelleri çerçevesinde Kooperatifler, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri, Çok Ortaklı Şirketler ve Sektörel Dış Ticaret Şirketleri ile örnek bir firma olarak Ege Giyim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1970's Small and Medium Sized Entreprises (SME's) have gained more importance in global economy. It has been recognized that they have been engines of economical development and they could be useful when their potential has been appraised in international markets as well as in domestic market. Today, exportation has increasingly become an important trade activity in global and ever changing world economy.In Turkey, exportation has gained importance since 1980 and export performance has been stimulated by means of some incentives. In this process, a variety of organization models has been experienced. Sectoral Export Trade Companies are applications arose out of these model experiences. Their purpose is to let SME's to be exporters, to achieve scale economies and to organize together to operete effectively in export markets. This study includes four parts; first part gives the definition and characteristics of SME's and analyses their importance for economy and incentives given them.y Second part analysis the importance, benefits and causes of their exportation activities, problems they face, their position in Turkey's external trade, and the advantages that could be gained from their organizations. Third part includes the applications of export organization models in Japan, South Korea, USA and Italy. The fourth and last part covers Cooperatives, External Trade Companies, Sectoral External Trade Companies and EGS as an application.