İmplantların dokusal osseointegrasyonunda etkili markörintegrinlerin TiO2 (titanyum dioksit) ile interaksiyonlarının ınsılıco yaklaşımla incelenmesi
The interactions of marker integrins with TiO2 (titanium dioxide), effective in the textured osseointegration of implants, are required to investigate with an in-silico approach
- Tez No: 898181
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan tez çalışmasında implantların dokuya uyumluluğunun bir göstergesi olan osseointegrasyon prosesinin hızlandırılması ve daha güçlü implant-doku arayüzünün oluşması amacıyla yeni tedavi yaklaşımı olarak yeni bir model çalışması yapılmıştır. İmplantların en karakteristik üstün özelliklerinden birisi inflamasyon adı verilen yangısal tepkinin oluşmaması adına spesifik biyomalzemelerden üretilmiş olmalarıdır. Pirojenite biyomalzemelerin en öncelikli araştırma konularından birisidir. İmplantların canlı doku tarafından duyarlılaştırılması için son dönemde önerilen yaklaşımlardan birisi implant yüzeyinin peptit motifleriyle kaplanmasıdır. Bazı peptit motiflerinin in vivo çalışmalarda osseointegrasyonu hızlandırdığı ve böylece implantın daha sağlıklı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışması kapsamında; implantların osseointegrasyonunda etkili olan 2 farklı integrin proteinleri (αvβ3 ve α5β1) seçilmiş ve bunların doğal ligandlarıyla interaksiyonları dikkate alınarak bazı peptit modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen peptit modellerin açık kimyasal yapıları farklı algoritmalar kullanılarak 3 boyutlu peptit yapılarına dönüştürülmüştür. İntegrin proteinlerin topografik yapıları CASTp algoritması kullanılarak taranmıştır. Peptit modeller ve integrin proteinlerinin olası interaksiyonları ClusPro moleküler docking yöntemiyle tespit edilmiştir. Bununla birlikte; iMODs algoritması kullanarak protein stabilitesi ve kararlılığı analiz edilmiştir. Tez çalışmasından elde edilen tüm bu veriler ışığında TiO2 bazlı implant yüzeylerinin I-K-YA-S-Q-S-I-S-G-I-P ve P-H-S-R-N peptit modeliyle kaplanmasının αvβ3 ve α5β1 integrin proteinleriyle etkileşime girerek osseointegrasyonu hızlandırabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a new model study was carried out as a new treatment approach in order to accelerate the osseointegration process, which is an indicator of the compatibility of implants with tissue, and to create a stronger implant-tissue interface. One of the most characteristic features of implants is that they are produced from specific biomaterials to prevent the inflammatory response called inflammation. Pyrogenicity is one of the most priority research topics in biomaterials. One of the recently proposed approaches to sensitize implants by living tissue is to coat the implant surface with peptide motifs. It has been determined that some peptide motifs accelerate osseointegration in in vivo studies and thus the implant gives healthier results. Within the scope of this thesis study; two different integrin proteins (αvβ3 and α5β1) that are effective in the osseointegration of implants were selected and some peptide models were developed by taking into account their interactions with their natural ligands. The explicit chemical structures of the developed peptide models were transformed into 3D peptide structures using different algorithms. The topographic structures of integrin proteins were scanned using the CASTp algorithm. Possible interactions of peptide models and integrin proteins were detected by the ClusPro molecular docking method. With this; Protein stability and stability were analyzed using the iMODs algorithm. As a result, all these data obtained from the thesis study, it is evaluated that coating TiO2-based implant surfaces with the I-K-Y-A-S-Q-S-I-S-G-I-P and P-H-S-R-N peptide model can accelerate osseointegration by interacting with αvβ3 and α5β1 integrin proteins.