6. sınıf sosyal bilgiler dersinde senaryo temelli öğrenme yönteminin akademik başarı, tutum ve kalıcılığa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of scenario-based learning method on academic success, attitudes and permanentity in 6th grade social studies course
- Tez No: 898182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal bilgiler dersinin önemli kazanımlarından biride etkin vatandaş yetiştirmektir. Haklarını ve sorumluluklarını bilen demokratik bir insan olmak gerekir bunun için de gerekli olan beceri ve değerlere sahip olmak gerekir. Bu değerler kapsamında sosyal bilgiler dersi önemli bir yere sahiptir. Sosyal bilgilerde senaryo temelli öğrenme yönteminin bu temel değerlerin öğrenilmesi sürecinde önemli bir yeri vardır. Araştırmanın amacı: 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde senaryo temelli öğrenme yönteminin akademik başarı, tutum ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Araştırma yarı- deneysel yöntemle gerçekleştirilmiştir, çalışma grubu kolayda örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Afyonkarahisar ili Kocatepe ortaokulu 6. sınıfında okuyan 60 (deney grubu:30, kontrol grubu:30) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş başarı testi, sosyal bilgiler tutum ölçeği ve kalıcılık başarı testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından ede edilen veriler %95 güven aralığında (p=0,05) incelemeye alınmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen bulgular senaryo temelli öğrenmenin“Etkin Vatandaşlık”ünitesinin kazanımların edinilme başarısına ve kalıcılığa olan etkisi fark edilir düzeydedir. Bununla beraber sosyal bilgiler dersine yönelik tutuma anlamlı derecede etkili olmuştur. Diğer kademeler sosyal bilgiler dersi içinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
One of the important gains of social studies lessons is to raise effective citizens. It is necessary to be a democratic person who knows his/her rights and responsibilities, and for this, it is necessary to have the necessary skills and values. In this context, social studies lessons have an important place. Scenario-based learning method in social studies has an important place in the learning process of these fundamental values. Purpose of the Study: The aim of this study is to investigate the effect of scenario-based learning method on academic achievement, attitude and retention in 6th grade social studies lessons. The research was conducted using the quasi-experimental method and the study group was determined by the convenience sampling technique. The study group consisted of 60 students (experimental group: 30, control group: 30) who were studying in the 6th grade of Kocatepe Secondary School in Afyonkarahisar in the 2022¬2023 academic year. In order to collect the research data, the achievement test developed by the researcher, the social studies attitude scale and the retention achievement test were used. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signed-Rank Test were used. The data obtained from the data collection tools were examined at the 95% confidence interval (p = 0.05). The findings obtained from the data collection tools indicate that scenario-based learning has a noticeable effect on the achievement and retention of the gains of the“Active Citizenship”unit. In addition, it has been significantly effective on the attitude towards social studies lessons.