Kloramfenikol yüklü poli (D,L-laktat) (PDLLA) süngerimsi dolgu materyallerinin in vivo uygulamaları
In vivo applications of chloramphenicol-loaded poly (D,L-lactat) (PDLLA) spongy materials
- Tez No: 66051
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
m ÖZET Sunuları çalışmada, yumuşak doku yaralanmalarında yarayı doldurmak amacıyla kullanılacak olan ve ayrıca enfeksiyonu engelleyebilmek için Kloramfenikol yüklenmiş sentetik polimerik matrikslerin in vivo uygulanabilirlikleri araştırılmıştır. Bunun için, Kloramfenikol yüklenmiş poli(D,L-Laktat) (PDLLA) süngerimsi implantların denek (sıçan) vücudunda sergiledikleri ilaç salım özellikleri, parçalanma hızları ve yol açtıkları doku cevabı incelenmiştir. İmplantlar, deri altı implantasyonu yoluyla uygulanmışlardır. 70 mg ağırlıklı implantlar için 6 aylık deney süresi sonunda in vivo degradasyon yaklaşık %52, 35 mg ağırlıklı implantlar için ise %57; saldıkları ilaç miktarı sırasıyla, %72 ve %65 olarak belirlenmiştir. İlaç yüklü olmayan implant uygulamalarında kütle kaybı değerleri 70 mg'lık implantlarda %74, 35 mg olanlarda ise %82 şeklinde kaydedilmiştir. Histolojik incelemelerde, implantasyonu izleyen ilk ve ikinci hafta dokusal alanda hafif dereceli bir yangı reaksiyonu belirlenmiştir. Deneyin son periyodu olan 6. ayda fibroblastik yenilenme gözlenmiştir. Karaciğer histolojisinin ilk iki ay ilaca bağlı değişimini üçüncü aydan itibaren iyileşme periyodu izlemiştir. İlaç yüklenmemiş olan implantların yerleştirildiği deneklerin karaciğer dokularında ise anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Polimerik matriks içindeki ilacın biyolojik aktivitesini sürdürüp sürdürmediğini tespit etmek amacıyla antibiyogram testi yapılmış, Kloramfenilkol'ün 3. aya kadar aktif olduğu saptanmıştır. Belirlenen periyotlarda deneklerden kan örnekleri alınmış, tam kan tablosu ve serum enzim değerleri tespit edilmiştir. Tam kan tablosunda gerek ilaç yüklü olan implantlarda gerekse ilaç yüklenmemiş olanlarda nötrofil seviyesinde anlamlı bir düşüş, lenfosit yüzdelerinde ise yükselme belirlenmiştir. Kan serum karaciğer enzimlerine ait değerler 70 ve 35 mg ağırlıklı implantların yüklendiği deneklerde kontrol grubuna göre yükselme göstermiştir. Salt polimerin uygulandığı hayvanların serum karaciğer enzimlerinin ilaç yüklü olanlara göre daha normal seyrettiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, poli (D,L-Laktat) polimerinin canlı vücudunda dolgu materyali olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT. In this study, the in vivo applicabilities of Chloramphenicol loaded synthetic polymeric matrices, which are used in soft tissue injuries and in preventing infections, were researched. For this, the drug release properties and the degradation rates of the Chloramphenicol loaded poli(D,L-Lactade) (PDLLA) spongy implants in the rat body were examined. Also the tissue reactions they cause in the rat body were examined. Implants were applied subcutaneously. The in vivo degradation of 70 mg and 35 mg implants after 6 months were 52% and 57%, respectively. The amount of drug they released was 72% and 65%. In the implant applications which were not drug loaded, the mass loss was 74% for the 70 mg implants and 82% for the 35 mg implants. In the histological observations, in the first and the second weeks following the implantations, a mild inflammatuary reaction was detected in the tissual region. In the 6 th month, which is the final period of the experiment, a large fibroblastic regeneration accompanying polymeric degradation was observed. The change of liver histology related to drug in the first two months was followed by a healing period in the 3rd month. In the liver tissues of the rats in which implants with no drug were placed, no meaningful change were observed. To detect whether the drug in the polymeric matrix was biologically active or not, antibiogram test was done and it was found that Chloramphenicol was active till the 3 rf month. In the specified periods, load samples were taken from the rats, the complete blood count and serum enzyme values were obtained. In the complete blood count, a meaningful decrease in neutrophyl level and an increase in the lymphocyte percentages were observed for both the loaded and non-loaded implants. In the rats loaded with 70 mg and 35 mg implants, the values of blood serum liver enzymes showed an increase according to the control group. The serum liver enzymes of the animals which only polymer was applied were found normal with respect to the ones which drug was applied. These results showed that poly(D,L-Lactate) polymer can be used as filling material in vivo.