Yönetim bilişim sistemleri odaklı insan kaynakları yönetim sistemi önerisi
Human resources management system proposal focused on management information systems
- Tez No: 898196
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: E-Devlet ve Kamuda Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, dijital dönüşüm süreçlerinin kamu kurumlarındaki insan kaynakları yönetimi ve planlama süreçlerine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kamu kurumları, hızla değişen toplumsal ve teknolojik koşullar altında hizmetlerini daha etkin, verimli ve şeffaf bir şekilde sunma zorunluluğuyla karşı karşıyadır. Dijital dönüşüm, kamu hizmetlerinin hız, verimlilik, şeffaflık ve erişilebilirlik gibi unsurlarını iyileştirme potansiyeline sahip olup, kamu kurumlarının bu dönüşüm süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmesi ve bu süreçlere uygun insan kaynakları eğitim programlarını hayata geçirmesi büyük önem taşımaktadır. Kamu kurumlarının dijital dönüşüm süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları ele alarak, bu süreçlerin yönetimini ve insan kaynakları yönetimi ile planlama süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi, kamu kurumlarının insan kaynaklarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, kamu kurumlarının insan kaynakları yönetimi ve planlama süreçlerinde dijital dönüşümün etkilerini anlamak için yönetim ve bilişim alanlarındaki en iyi uygulamaların nasıl entegre edilebileceği üzerine odaklanılacaktır. Çalışmanın bulguları, dijital dönüşümün kamu kurumlarındaki insan kaynakları yönetimi ve planlama süreçlerine önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Dijitalleşme, kamu hizmetlerinin daha hızlı, daha etkili ve daha erişilebilir olmasını sağlamakta ve kamu çalışanlarının iş süreçlerini optimize etmektedir. Bu süreçlerin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için mevcut insan kaynakları yönetimi süreçlerinin değerlendirilmesi ve dijital teknolojilerle entegrasyonunun sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impacts of digital transformation processes on personnel management and planning processes in public institutions. Public institutions face the necessity to provide their services more effectively, efficiently, and transparently under rapidly changing social and technological conditions. Digital transformation has the potential to improve aspects such as speed, efficiency, transparency, and accessibility of public services. It is crucial for public institutions to manage these transformation processes successfully and to implement personnel training programs suitable for these processes. By addressing the challenges encountered in digital transformation processes, this thesis aims to develop strategies for managing these processes and improving personnel management and planning processes. The rapid development of information technologies allows public institutions to manage their human resources more efficiently. In this context, the focus will be on how the best practices in the fields of management and information technology can be integrated to understand the effects of digital transformation on personnel management and planning processes in public institutions. The findings of the study indicate that digital transformation provides significant contributions to personnel management and planning processes in public institutions. Digitalization ensures that public services are faster, more effective, and more accessible and optimizes the work processes of public employees. To manage these processes effectively, it is necessary to evaluate existing personnel management processes and ensure their integration with digital technologies.