Trustworthy and responsible artificial intelligence (AI): AI risks and awareness evaluation
Güvenilir ve sorumlu yapay zekâ (YZ): YZ riskleri ve farkındalık değerlendirmesi
- Tez No: 898201
- Danışmanlar: DR. OSMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapay zekâ (YZ), hızlı büyümesi sonucunda günlük hayatımızda ve birçok kurumsal süreçte giderek daha fazla yer almaktadır. YZ'nin sunduğu önemli faydaların yanı sıra, güvenilir ve sorumlu bir şekilde kullanımı için ele alınması gereken çeşitli riskler de mevcuttur. Bu riskler arasında veri gizliliği, gizlilik, güvenlik, etik sorunlar, önyargı, ayrımcılık, manipülatif kullanım, insan hakları ihlalleri, deep-fake, şeffaflık, açıklanabilirlik ve hesap verebilirlik bulunmaktadır. YZ ile ilgili riskler üzerine kapsamlı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, özellikle YZ uzmanları tarafından bu risklerin nasıl algılandığı veya bu risklerin farkındalık düzeyi konusunda sınırlı bir anlayış bulunmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, uzman grupların perspektifinden kapsamlı bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu çalışma, YZ risklerinin farkındalığını uzman perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için, çeşitli YZ risk gruplarına yönelik sorular geliştirdik ve bu soruları uzman gruplara yönelttik. Bulgular, bu risk kategorilerine dayalı olarak analiz edildi ve YZ uzmanları arasında farkındalık ve bilgi düzeyi belirlendi. Bu çalışmanın sonuçları, YZ risklerinin kamu personelleri tarafından ne kadar iyi anlaşıldığına dair içgörüler sunmakta ve bu riskleri azaltmak ve farkındalığı artırmak için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) is becoming increasingly integrated into our daily lives and numerous corporate processes due to its rapid growth. While AI offers significant benefits, it also presents various risks that need to be addressed to ensure trustworthy and accountable use. These risks include data privacy, security, trustworthy, ethical issues, prejudice, discrimination, manipulative use, human rights violations, deep-fakes, transparency, explainability, and accountability. Despite extensive studies on the risks associated with AI, there is limited understanding of how these risks are perceived, particularly by AI experts, and the level of awareness they have. As far as we know, no comprehensive evaluation has been conducted from the perspective of expert groups. This study aims to evaluate the awareness of AI risks from an expert perspective. To achieve this, we developed a set of questions addressing various AI risk groups and posed these questions to expert groups. The findings were analyzed based on these risk categories to determine the level of awareness and knowledge among AI experts. The results of this study provide insights into how well AI risks are understood by experts and offer suggestions for mitigating these risks and increasing awareness.