Üniversite öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali hakkındaki farkındalık düzeyleri ile çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' awareness of child abuse and neglect and their childhood traumatic experiences
  1. Tez No: 898202
  2. Yazar: İLKNUR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk istismarı ve ihmali hakkındaki farkındalık düzeyleri ile çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının ilişkisinin incelenmesi ve bu ilişkinin incelenmesinde etkin olan değişkenlerin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini Kırıkkale ili Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde üniversite öğrenimine devam eden 920 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği”,“Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma için; Kırıkkale Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Etik Kurulundan Etik Kurul İzni, Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanlığından Kurul İzni, ölçek sahiplerinden araştırmada kullanılması adına ölçek izinleri alınmıştır. Araştırmada; Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği ve Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı ve Spearman Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Değişkenlerle ilgili analizlerde ise; T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında; Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği toplam puanlarında, kız öğrencilerin; fiziksel istismar, duygusal istismar ve ihmal farkındalıkları erkek öğrencilere göre daha yüksek çıkmıştır. Araştırmaya katılan bölümler arasında en yüksek farkındalık Çocuk Gelişimi bölümüne aittir. Üniversite öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali farkındalık puan toplamı 81,82' dir. Öğrencilerin genel olarak çocuk istismarı ve ihmali konusundaki farkındalıklarının yüksek olduğunu göstermektedir. Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeğinin toplamından elde edilen puanlarda; erkek öğrencilerin fiziksel ihmal, duygusal ihmal puanlarında kız öğrencilere göre anlamlı farklılık oluşturduğu; toplam puanda da erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin çocukluk dönemi örselenme yaşantıları puan toplamı 21,90' dır. Öğrencilerin çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ölçeği genelindeki ortalama farkındalık düzeyini yansıtmaktadır. İki ölçek arasındaki ilişki incelendiğinde ise, düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin istismarı ve ihmali hakkındaki farkındalıkları yüksek olmakla birlikte, bu sonuç çocukluk dönemi örselenme yaşantısından etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between awareness levels about child abuse and neglect and childhood trauma experiences and to determine the variables that are significant in examining this relationship. The subject of the study consisted of 920 students attending the Kırıkkale University Faculty of Health Sciences. Questionnaires named“Personal Information Form”,“Childhood Trauma Experiences Scale”and“Child Abuse and Neglect Awareness Scale”created by the researchers were used as data collection tools. Ethics Committee Permission was obtained from Kırıkkale University Social Sciences and Humanities Research Ethics Committee, Board Permission was obtained from Kırıkkale University Health Sciences Dean's Office, and permissions were obtained from developers of aforomentioned scale for use in research. In this study; Pearson Correlation Coefficient and Spearman Correlation Coefficient were calculated to reveal the relationship between the Childhood Trauma Experiences Scale score and the Child Abuse and Neglect Awareness Scale score. In the analysis of variables; T Test, One-Way Analysis of Variance, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used.Following results were obtained; regarding the sum scores of the Child Abuse and Neglect Awareness Scale, female students obtained higher scores in awareness of physical abuse, emotional abuse and neglect domains. Among the departments participating in the research, the highest awareness belonged to the Child Development department. The total Child Abuse and Neglect Awareness Score of university students is 81.82. This shows that students' general awareness of child abuse and neglect is high. In the scores obtained from the sum of the Childhood Trauma Experiences Scale; there was a significant difference in the physical neglect and emotional neglect scores of male students compared to female students. Also in the total score, male students had a significant difference compared to female students. The total score of university students' childhood trauma experiences is 21.90. It reflects the average level of awareness across the scale of students' childhood traumatization. When the relationship between the two scales was examined, it was determined that there was a low level of negative relationship. Although university students have a high level of awareness about abuse and neglect, this is not affected by childhood trauma.