Sağlık çalışanlarında aydınlık üçlü kişilik özellikleri: Bir devlet hastanesi örneği
Light triad personality traits in healthcare professionals: An example of a state hospital
  1. Tez No: 898210
  2. Yazar: BAHAR KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT NALDÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri sağlık hizmetinin sunumunu, hasta-çalışan ilişkilerini ve örgütsel başarıyı etkileyen önemli bir etkendir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında aydınlık kişilik özelliklerinin sosyodemografik değişkenler açısından ölçülmesidir. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu ve Aydınlık Üçlü Ölçeğinden oluşan anket ile Mart-Nisan 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Kesitsel olarak yapılan çalışmaya Sivas Numune Hastanesinde görev yapan 433 sağlık çalışanı katılmıştır. Aydınlık Üçlü Ölçeğinin güvenirlik katsayısı 0,75 olarak hesaplanmıştır. Veri analizi için SPSS 22.0 istatistik programında Kruskal-Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Katılımcıların %42,3'ü hemşirelerden, %77,1'i kadınlardan ve %70'i evli çalışanlardan oluşmaktadır. Çalışmada aydınlık üçlü genel ortalama puanı 3,80 olarak bulunmuştur, bu durum sağlık çalışanlarının aydınlık kişilik özelliklerinin ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Sosyodemografik özelliklerden cinsiyet, yaş, çalışma süresi ile aydınlık kişilik özellikleri arasında önemli bir fark tespit edilirken; eğitim seviyesi, meslek, gelir durumu ve medeni durum değişkenleri için önemli bir fark bulunamamıştır. Kadınların aydınlık kişilik özellikleri erkeklerden daha yüksektir. 41-50 yaş grubu ve 16 yıl ve üzeri çalışma süresine sahip olan çalışanlar en yüksek aydınlık kişilik özelliklerine sahip gruplardır.
Özet (Çeviri)
LIGHT TRIAD PERSONALITY TRAITS IN HEALTH WORKERS: AN EXAMPLE OF A STATE HOSPITAL Personality traits of health care workers are important factors affecting health service delivery, patient-employee relations and organisational success. The aim of this study is to measure enlightenment personality traits in health care workers in terms of sociodemographic variables. The data of the study were collected between March-April 2023 with the personal information sheet and the Light Triad Scale. In this cross-sectional study, 433 health workers working in Sivas Numune Hospital participated. Cronbach's alpha coefficient of the Light Triad Scale was calculated as 0.75. Kruskal-Wallis H Test and Mann Whitney U Test were used for data analysis in SPSS 22.0. Of the participants, 42.3% were nurses, 77.1% were women and 70% were married. This study, the overall mean score of the light triad was found to be 3.80, which indicates that the light personality traits of health workers are above average. Among the sociodemographic characteristics, gender, age, working time and occupational groups were found to have a statistically significant difference with light personality traits, while marital status, the level of education and income status did not differ significantly. Women have higher light personality traits than men. 41-50 age group and employees with 16 years and more working time are the groups with the highest light personality traits.